İstanbul Medipol Üniversitesi

low_medipol-universitesi-hastanesi-nde1

Şehir: İstanbul
İlçe: Fatih
Adres: Unkapanı, Atatürk Bulvarı No:27 34083 Fatih-İstanbul
Telefon: 444 85 44
Web Sitesi: http://www.medipol.edu.tr

 

İstanbul Medipol Üniversitesi  Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından kurulmuştur. Vakfın kurucusu, Medipol Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Koca’dır.

 

Üniversitemiz, 7 Temmuz 2009 tarih ve 27281 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 28 Mart 1983 tarih ve 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair 5913 sayılı Kanun’a eklenen Ek 112. madde ile vakıf üniversitesi olarak kamu tüzel kişiliğine kavuşmuştur.

İstanbul Medipol Üniversitesi, sağlık hizmeti öncelikli olmak üzere, evrensel, çağdaş, nitelikli, özgür, üretken ve geliştiren bir üniversite olarak gençlere yeni fırsatlar sunmak amacındadır.

İstanbul Medipol Üniversitesi, Haliç ve Kavacık Yerleşkelerinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca öğrencilerin uygulama dersleri ve staj eğitimleri, Bağcılar’daki Medipol Üniversitesi Hastanesi ile Vatan Kliniği’nde devam etmektedir.

Avrupa Yerleşkesi, tarihi Bizans surlarının çevrelediği İstanbul’un en eski bölgesi olan yarımadada Haliç kenarında ve Unkapanı Köprüsünün kara ile buluştuğu noktada yer almaktadır. Bu bölgede Osmanlı devrinde ticari hayatın kalbinde yer alan ve 19. yüzyıla kadar kullanılan Zeugma yer alıyordu.

Bizansın izlerini taşıyan ve Osmanlı’nın ticari hayatının merkezinde yer alan bu bölgenin tarihi dokusu içinde Cumhuriyet’in bir işareti olarak modern tarzda inşa edilmiş olan ve farklı işlevleriyle Tekel’e hizmet etmiş olan tesislerde bugün bir eğitim kurumu yer almaktadır. Kurucu Vakıf tarafından orijinal karakteri ve mimari birliği korunarak kısa sürede onarılan tesis, üniversitenin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde değerlendirilmiştir.

Haliç kenarında, İstanbul’un tarihi dokusu içinde geçmişin izlerini taşıyan bölgede şimdi bilim üretilmekte ve çağdaş eğitim verilmektedir. Yerleşkede rektörlük ile birlikte eğitime başlamış olan bölümler, derslikler, laboratuvarlar ve merkezi kütüphane bulunmaktadır.

Eğitim-öğretimin bu yıl başladığı Kavacık Yerleşkesi ise yeni yapılan okul binası ve kız öğrenci yurdu binasının yanı sıra erkek öğrenci yurdu binası ile henüz yapım aşamasında olan araştırma laboratuvarı binasına ev sahipliği yapıyor.

Haliç ve Kavacık Yerleşkelerinde; Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Bilimlerine Enstitüsünde eğitim-öğretim çalışmaları 3. yılında devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir