Sınavlar

Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Stratejiler

Sınavlarda başarılı olmak için, sınavlara hazırlanmak kadar sınav anında uygulanan stratejiler de çok önemlidir. Gerek Lise Giriş Sınavı (LGS), Yüksek Öğretim Sınavı (YKS) gibi merkezi sınavlar gerekse okul sınavlarında başarılı olmak için aşağıdaki stratejileri uygulayabilirsiniz.

Sınavın tümünü gözden geçirin.

Sınava başlamadan önce tüm soruları baştan sona hızlıca gözden geçirin. Sayfaları kontrol edin, eksik sayfanız olmadığından emin olun. Sınav yönergelerini dikkatlice okuyun.

Kolayca yanıtlayabileceğiniz sorulardan başlayın

Zor sorulara vakit ayırabilmek ve kendinize güveninizin artması için sınavda en kolay sorulardan ve sizin için en çok puan getirecek testlerden başlayın. Soruyu yanıtladıktan sonra cevap anahtarından doğru şıkkı işaretleyin. Soruyu yapamadıysanız, daha çok zamana ihtiyacınız varsa yada verdiğiniz yanıttan emin olamadıysanız yanına soru yada ünlem işareti koyun diğer sorulara geçin. Bir soruya takılıp vaktinizi boşa harcamayın. İşaret koyarak tüm soruları tarayın sonra tekrar başa dönerek işaretli soruları yanıtlamaya çalışın. İkinci defa döndüğünüzde soruyu kolayca yapabilirsiniz, bunun sebebi sınavın bütününü görmeniz ve bu soruya şu anda daha sakin bakabiliyor olmanızdır.

Zamanınızı planlayın, hızını ayarlayın.

Zamanınızı sınavın bütününe göre ayarlayın. 90 dakikalık 50 soru olan bir sınavda her soruya 1-2 dakika zaman ayrılması gerekir. Eğer bu süre içerisinde soruyu çözemezseniz atlamanız gerekir. Sınavın tümünün yaptıktan sonra tekrar geri dönmelisiniz. Sınavın başında kendinize zamanı kontrol etmeniz için bazı noktalar belirleyin ve bu noktalarda durumunuzu kontrol edin. Örneğin 30 dakikada 16. soruya geleceğim deyin, 30dk sonunda orada olup olmadığınıza bakın.

Her soruyu dikkatlice okuyun

Çoktan seçmeli sorular sizin ne kadar dikkatli okuduğunuzu da test eder, yorum yapabilme, bilgiyi kısa sürede geri çağırma gibi özellikleri de vardır.

  • Anahtar kelimeleri işaretleyin.

Bunlar; altı çizili, koyu puntoyla yazılmış, “tırnak içinde,” değildir, olamaz, her zaman, hiç bir zaman, bütün, zaman zaman, yoktur, vardır, birbirinden farklı, birbirine benzer, eşdeğer, birden fazla, ayrı ayrı, iç içe, yan yana, ikisi bir arada, ana düşünce, yan düşünce, benzer düşünce, asla, genellikle, hepsi, hiç biri, bazıları, çoğu vb. kelimelerdir. Anahtar kelimelerin altını çizin ya da halka içine alarak işaretleyin.

  • Sorunun hangi konudan geldiğini belirleyin.

Sorunun hangi dersten, kitabın hangi bölümünden veya hangi laboratuar çalışmasından geldiğini tespit etmek soruyu daha rahat yanıtlamanızı sağlar.

  • Soruda tam olarak ne sorulduğunu anlamadan soruyu çözmeye kalkmayın

Soruyu doğru şekilde anlamaya çalışın, soruları derslerde öğretilen konularla ilişkilendirin. Öncelikle sorunun okunup anlaşılması daha sonra cevabın düşünülmesi gerekir. Kesinlikle soruyu okurken cevabı düşünmeyin.

Bazı öğrenciler şıklara bakmadan sadece soruyu okuyarak cevabı bulmaya çalışır. Bu da bazı soru tiplerinde faydalı olacaktır.

Paragraf tipli sorularda genellikle paragraftan önce soru kökünün okunması paragrafın ikinci kez okunması zorunluluğunu önler. Vakit kazanmanızı sağlar.

Soruları okurken hızınızı kesecek davranışlar olabilir. Örneğin sesli okuma alışkanlığı, dudak kıpırdatarak okumaya çalışmak, okunan her ifadenin altını çizmek gibi. Bunları yapmamanız gerekir.

Doğru Yanlış Stratejisi

  • Sorunun doğruları mı yanlış ifadeleri mi istediğini belirleyin. Soruyu okuduktan sonra cevapları da sırasıyla okutun. Soruda istenilene uymayan şıkları eleyin.
  • Cevap şıklarından sorunun çözümüne gitmek de test tekniğinde önemli bir yoldur. Yüzde yüz emin olmadığınız sorularda şıkları eleyerek doğru cevaba yaklaşabilirsiniz.

Doğru cevabı bulduğunuz için diğer şıkları okumayı bırakmayın.

  • Verilen bazı bilgiler doğru olabilir ancak soru onu sormuyor olabilir. Bu sebepten size doğru gelen şıkkı işaretlemeniz yeterli olmaz.
  • Bazen sorular çok basit olduğunda da soruları yanlış cevaplama durumu olabilir. Bazı sorular basit olabilir bu sorular da sizi şaşırtmamalı.
  • Yanlış olduğuna emin olduğunuz şıkları eleyin, soruya tekrar geri döndüğünüzde vakit kazanmış olursunuz.
  • Cevaplar uzunluğu kısalığı ya da anlamını bilmeseniz bile geçen terimlerin sizde yarattığı etki nedeniyle cevapları işaretlemeyin. Bildiğiniz somut şeylere dayalı cevaplar verin.

Cevapları Değiştirmeli miyim?

Öğrenciler zaman zaman doğru cevap verdiği bir cevabı değiştirip yanlış şıkkı işaretleyebiliyor. Bu sebepten cevabınızı değiştirmek için geçerli bir sebebiniz olsun. Emin olmadığınız sürece cevabınızı değiştirmeyin.

 Cevap Anahtarına Ne Zaman İşaretleme Yapmalıyım?

Test çözümünde soruyu doğru çözmek kadar optik forma doğru kodlamak da önemlidir. Kodlama her sorudan sonra yapılmalıdır. Bu asla bir zaman kaybı değildir. Çünkü kodlama için geçen süre bir ölçüde dinlenme sürenizdir. Bu zaman dilimi içinde bir soru ile olan zihinsel bağınızın koparır, bir başka soruya geçmek için zamanın geldiğini düşünürsünüz. Ayrıca sınavın ilerleyen diliminde boş bir cevap kâğıdı görmek yerine dolu bir cevap kâğıdı görmek kendinize olan güveni sağlamanıza yardım eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir