Ebeveynlik

Çocuklardaki Öfke Nöbetlerinin Faydaları

1,5 – 4 yaşları arasındaki çocuklarda görülen öfke nöbetleri ebeveynleri en çok zorlayan konulardan birisidir. Kendini yerden yere atan, ağlayan, tepinen bir çocuğu sakinleştirmek her zaman kolay olmaz. Çocuklarımız gülümserken ve sakinken kendimizi daha iyi ebeveynler olarak hissederiz, ancak yerleri tekmeleyip çığlık atarken çaresiz, boğulmuş veya daralmış gibi hissedebiliriz. İnanması güç olsa da öfke nöbetleri çocuklarımızın duygusal sağlığının ve sağlıklı gelişimlerinin önemli bir parçası.

Bu süreci sağlıklı yürütebilmek için sakin kalmak ve öfkeye öfkeyle karşılık vermemek gerekiyor. Sakin bir ses tonu ile ve net şekilde çocuğunuzla konuşmalı, onun söylediklerini sabırla dinlemeli ve asla tartışmaya girmemelisiniz. Çocuk sakinleştikten sonra sorunun detayları ve nasıl çözüleceği konuşulmalıdır.

Peki ne işe yarıyor bu öfke nöbetleri?

1. Duyguları dışa vurmak iyi gelir

Gözyaşları stres hormonu olan kortizol içerir. Biz ağladığımızda vücudumuzdaki stresi dışarı atarız. Gözyaşları kan basıncını düşürür ve yanınızda size destek verecek birisi varsa duygusal olarak iyi hissetmemizi sağlar.  Öfke nöbeti başlamadan önce kızgın, hayal kırıklığına uğramış, şikayet eden çocuğunuz fırtına dindikten sonra çok daha iyi bir ruh halinde olur. Eğer süreci kesmezsek çocuklar öfke nöbetinin sonunda bu noktaya gelirler.

2. Ağlamak çocukların öğrenmesini sağlar 

Çocuğun öfke nöbeti bir şeyi yapamamaktan kaynaklanıyorsa, çocuk hayal kırıklığına uğramışsa, bunun bir sonraki adımı sakinleşip tekrar denemesi ve süreçten öğrenmesidir. Gergin ve stresliyken öğrenemeyen çocuk, öfke nöbeti sonrası rahatladığı için daha iyi öğrenir.

3. Çocuklar daha iyi uyur 

Ebeveynler çocuklarını öfke nöbetlerinden ve üzüntülerden uzak tutarlarsa daha iyi uyuyacaklarını düşünürler. Aslında durum tam tersidir. Nasıl yetişkinler stresliyken uykuları kaçarsa, aynı şey çocuklar için de geçerlidir. Bu sebepten öfke nöbeti geçiren çocuk rahatlar ve daha iyi uyur.

4. Hayır demek iyidir. Çocuğunuz duyguları anlaşıldığı için güvende hisseder. 

Siz hayır dediğiniz için gerçekleşen öfke nöbetleri iyidir. Çünkü siz hayır diyerek çocuğunuza sınır koymuş olursunuz ve bu sayede hangi davranışın doğru hangisinin yanlış olduğunu anlarlar. Bazen sonuçlarıyla uğraşmak istemediğimiz için hayır demeyiz, ama doğru olan hayır demekle birlikte ona sarılarak sevgi ve desteğimizi vermektir. Genellikle istediğini almak için öfke nöbeti geçirmez, sizin “hayır” demenizi kabul eder ama öfke nöbeti onun duygularını dile getirmesidir. Kırılan bir oyuncak, yere düşen bir dondurma için duydukları üzüntü ve gösterdikleri tepki sadece sevgi ihtiyacından kaynaklanır.

5. Öfke nöbetleri yakınlaşmanızı sağlar.

Duygularını durdurmaya yada tamir etmeye çalışmadan fırtınanın dinmesini beklemek gerekir. Konuşmak yerine bu süreçte ona sarılmak iyi gelecektir. Koşulsuz kabulünüz yakınlaşmanızı sağlayacaktır.

6. Nöbetler sizi de iyileştirir. 

Çocuğunuzu öfke nöbeti geçirmesi sizdeki duyguları da tetikler. Çocukken ebeveyniniz size empati ile yaklaşmamış olabilir. Çocuğunuzun üzüntüsü sizde bazı hatıraları canlandırır. Ebeveynlik destek alır ve duygularınızı paylaşırsanız sizin de iyileşmenize yardım eder. Çocuğunuz öfke nöbeti geçirdikten sonra siz de kendinize zaman ayırın. Bir arkadaşınızla konuşun, içinizden geliyorsa ağlayın. Sakin kalmak için çalışmak gerekir kendimiz iyileşirsek daha sakin ve huzurlu ebeveynler oluruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir