OKUL HAYATI

TEOG Yerine Ne Geldi?

TEOG’un kalkacağı söylendiğinden beri veli ve öğrenciler merakla yeni sistemin ne olacağına dair MEB’in açıklamasını bekliyordu. 5 Kasım 2017 tarihinde MEB Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklamayla yeni sistemin ana hatları belli oldu.

Buna göre yeni sistemin adı Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi.

Yeni sistemde, öğrenci adresine en yakın okula yerleştirilecek. Öğrenciler 5 okul tercih edecekler ve bu okullar arasında yerleştirilecekler. Aynı okula başvuran öğrenci sayısı çok olduğunda okul başarı puanı esas alınacak.

Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve proje okullara gitmek isteyen öğrenciler için merkezi bir sınav yapılacak. Hangi okulların sınavla öğrenci alacağı Mayıs ayında açıklanacak. Sınava girme zorunluluğu ortadan kalktı, yeni sistemde isteyen öğrenci sınava girecek. Sınavı MEB hazırlayacak, Haziran ayının ilk hafta sonu tek oturumda gerçekleşecek. Sınav sonuçları haziran ayı içerisinde ilan edilecek ve sınav çoktan seçmeli soruların yer aldığı sözel ve sayısal sorulardan oluşacak.

sınavda 6-7 ve 8. sınıf müfredatından 60 soru sorulacak, sınavın süresi 90 dakika olacak. Sorular MEB müfredat kazanımları ve ders kitapları baz alınarak hazırlanacak.

Özel okullar isterlerse bu sınavın sonucunu kullanacak, isterlerse kendileri sınav yapabilecek.

Daha önce TEOG ile yerleşmiş öğrenciler adreslerine yakın okullara geçemeyecek. Adrese dayalı kayıt yapılacağı için sınavsız okulların taban puanları kalkacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir