OKUL HAYATI

Okul Başarısı ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

 

Yoğun bir günden sonra akşam yemeği ve çocukları yatırdıktan sonra yayılmak için seçeceğiniz ilk şey ebeveynlik üzerine yapılmış yığınla araştırmayı incelemek olmayacaktır. Ama yine de mutlu öğrenenler yetiştirmek için bilimin bize söylediklerine kulak vermek gerekir. İşte bu sebepten çocuklarınızın başarısını artıracak 8 araştırma sonucunu sizin için bir araya getirdik.

Aklı Değil Çalışmayı Övün

Olumlu pekiştirmelerin hepsi iyi değildir. Sayısız araştırma göstermiştir ki kritik düşünme ve problem çözme konusunda çalışmaları övülmüş çocuklar becerileri övülmüş çocuklara göre daha başarılıdır. Çabaları için övülenler “akıllı görünmek” yerine öğrenmeye 3 kat daha fazla odaklanmıştır.

Mazaretsiz Yokluğunuzu En Aza İndirin 
Araştırmalar gösteriyor ki çocuğunuzun sınıfında fiziksel olarak olmak için ekstra çaba sarfetmeniz gerekir. Gerçekte sınıf toplantılarına yada okuldaki gönüllü çalışmalara katılmak çocuğunuzun okuma yazma gelişimini ailenizin gelirinden daha çok etkileyecektir.

Televizyonu Kritik Düşünme İçin Kullanın

Kabul edelim çocukları televizyondan uzak tutmak ustalık istiyor. Araştırmalar gösteriyor ki televizyondan uzak kalmalarını öğrenmeyi devreye sokarak yapabiliriz. Reklamlarda sesi kapayarak o televizyon izlerken ona sorular sorabilirsiniz. İzlediği şeyle ilgili olarak onu düşündürmeye yöneltecek sorular sorabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz etkili kritik düşünmeyi öğrenecektir.

Basit Kelimeler Yerine Karmaşık Kelimeler Kullanın

Pek çok aile çocuklarının kafasının karışmaması için basit kelimelerle konuşmayı tercih eder. Ancak araştırmalar  anne babaları daha karmaşık dil kullananların IQ’larının kullanmayanlara göre daha yüksek (40 puan) olduğunu gösteriyor.

Ruhlarını Doğayla Sakinleştirin

Araştırmalar doğayla buluşmanın sadece dinlenmek ve eğlenmek için yapılan bir aktivite olmadığını gösteriyor. Doğal ortamlar stresi azaltıyor, özdeğeri artırıyor. Hatta bir araştırma doğal ortamların hiperaktivite ve dikkat eksikliğinin semptomlarını azalttığını göstermiş, doğada çocukların daha az semptom gösterdiğini tespit etmiştir.

Akıllı Her Çocuğun Arkasında Güzel Kitaplar Vardır 

Çocuklara okumak çok önemlidir ama çocukları olabildiğince çok kitapla temas ettirmek de en az onun kadar önemlidir. Araştırmalar gösteriyor ki kitap dostu bir ortamda ( en az 50 ve üzeri çocuk kitabı bulunan) yetişen çocuklar diğerlerine göre matematikte ve okumada 100’lük sistemde en az 5 puan daha yüksek puanlar alıyor.

Vücudu Çalıştır, Beyni Canlandır 

Vücut beyin bağlantısı tam olarak anlaşılamasa da araştırmalar gösteriyor ki çocukların öğrenme becerileri fiziksel hareketliliğine bağlı. Kanada’da 33 okul arasında yapılan araştırmada fiziksel aktivitelerini 20 dk artırarak ve beslenmelerini değiştirerek 2 yılda 3.sınıf sonuçlarının %50 arttığı tüm sınıf sonuçlarının %18 arttığı tespit edilmiş. Araştırmada ayrıca basketbol antremanının okul sonrası kurstan daha etkili olduğu görülmüş.

Yüksek Bir Amaç İçin Çocukları Çalıştırmak

Araştırmalar gösteriyor ki ev işlerini yapan çocuklar bu süreçte okulda öğrenmelerini etkileyecek değerli beceriler kazanıyorlar. Bir çalışma çorap çiftlemek, dökülenleri toplamak gibi görevleri yapan 2 yaşındaki bir çocuğun başarılı bir okul hayatı ve kariyeri olduğunu göstermiş.

Bu ipuçlarından uyguladıklarınız var mı? Başka ipuçlarınız varsa bizimle paylaşmak ister misiniz?

Surprising secrets to school success

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir