Genel

5 YAŞIN ALTINDAKİ PEK ÇOK ÇOCUK MOBİL ARAÇLARLA BAŞBAŞA

Philadelphia’da anne babalar arasında yapılan bir araştırmaya göre çocukların ¾’üne 4 yaşından itibaren tablet, akıllı telefon ve Ipods verildiği ve bu cihazları çocukların herhangi bir denetim olmadan kullandığı tespit edilmiş.

Bu araştırma ülke genelini temsil etmiyor ve anne babaların kendi ifadelerine dayanıyor.ancak uzmanlar bu sonuçların çocukluk hatıralarının önemli bir kısmının bu elektronik cihazlarla örülü olduğunu desteklediğini söylüyor.

Boston Çocuk Hastanesi Medya ve Çocuk Sağlığı Merkezi Direktörü Dr. Michael Rich, Çalıştığım ailelerle ilgili gözlemlerime göre mobil araçlaara sahip olma ve kullanma oranı pek çok ailede yapılan araştırmaya parelellik gösteriyor.

Common Sense Media’nın ülke genelinde yaptığı araştırmaya göre 8 yaş ve altının mobil araçları kullanma oranı 2011 yılında %38 iken 2013 yılında %72’ye çıkıyor.

Temple Üniversitesinden psikoloji profesörü Kathy Hirsh-Pasek,bu oranın çok fazla olduğunu ve çocukların dijital şekerlere yapışarak kendi başlarına oturmalarının çocukların erken sosyal gelişimleri üzerinde nasıl sonuçlar doğuracağını bilmediğimizi söylüyor.

Büyük çoğunluğu Afrikalı Amerikalılardan oluşan 350 kişilik bir ebeveyn grubuna yapılan araştırmada 3-4 yaşında çocuğu olan anne babaların 1/3’ünün çocuklarının aynı anda birden fazla mobil cihazı kullandığı tespit edilmiş.

6 aydan 4 yaşına kadar çocuklar üzerinde yapılan bir araştımada, kendileri ev işleriyle uğraşırken mobil cihazların kullanımına izin veren ebeveyn oranının %70, evin dışında onları oyalamak için kullananların sayısı ise %65 olarak tespit edilmiş.

Her 4 anne babadan biri uyku zamanına geçişi uykuyu engelleyen parlak ekranlarla yaptıklarını söylüyorlar. Dr. Rich çocukları uykudan alıkoyan bir ortamda çocukların uyumasının beklendiğini söylüyor.

Anne babalara göre 1 yaştan küçük çocukların yarısı günlük olarak oyunlar, videolar ve uygulamalar kullanıyor. 2 yaşındaki çocukların çok büyük bir kısmı günlük olarak tablet ve akıllı telefon kullanıyor.

Amerikan Pediatri Akademisi 2 yaş altında ekranı tamamen yasaklıyordu. Şu anda eğer kullanılacaksa zaman kısıtlamalı olarak kullanılması gerektiğini ve çocukları sakinleştirme aracı olarak kullanmamasını öneriyor. Önceliği ekransız oyunlara vermelerini tavsiye ediyor. Uzmanlar mobil araçların kullanımı kadar bunları anne babanın gözetimi olmadan kullanımının daha endişe verici olduğunu söylüyor.

http://www.nytimes.com/2015/11/02/health/many-children-under-5-are-left-to-their-mobile-devices-survey-finds.html?hpw&rref=education&action=click&pgtype=Homepage&module=well-region&region=bottom-well&WT.nav=bottom-well

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir