Genel

Bilgisayar Oyunlarının Zararları

Elektronik ekranlara maruz kalan kişilerde çok sayıda toksiketki görülmektedir. Beyin toksinlerden diğer organlara göre daha çok etkilenir. Gözler sinir sisteminin dış dünyaya açılan tek organıdır. Beyin kimyası ya da kan akışındaki küçük değişiklikler zaman içinde büyük değişikliklere ve katlanarak artan ve kendi kendini yenileyen negatif olaylara yol açar. 

Bilgisayar oyunları çocuğunuzun beyin ve vücudunda şunlara yol açar;  

GÖZLER

Gözler beyni dış dünyaya direk bağlayan organlardır. Bazı çocukların bilgisayar oyunları yüzünden nöbet geçirmelerininsebebi budur. Elektronik ekranlar çok parlaktır ve canlı renklere sahiptir. Bu göz için cazip gelir ancak göz ve beyin bu kadar yoğun bir uyarıyla başa çıkamazlar. Beyne uyku sinyallerinin gitmesi engellenir ve uykusuzluk oluşur. 

BEYİN / FRONTAL LOP GELİŞİMİ 

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yoğun şekilde bilgisayar oyunu oynayan kişilerin frontal lopları yeterince gelişmemektedir. Frontal lobun en aktif olarak geliştiği dönem ergenliktir. Kişilik, dürtü kontrolü, empati, planlama ve düşünme bu dönemde gelişir. Bunlar yaşam boyu başarı için ihtiyacımız olan şeylerdir. Cep telefonu kullanımı bile frontallobda negatif etkiler yaratmaktadır. 

VÜCUT

Eğitim oyunları bile oynarken vücut savaş yada kaç tepkisi verir ve stres hormonları salgılar. Bu hormonlar her organ için zararlıdır. Uyku, öğrenme ve hafızayı da olumsuz yönde etkiler. 

BEYİN VE RUH HALİ

Frontal loptaki kan akışı, hormonlar ve dopamin gibi beyin kimyasalları çocuğun oyun oynadıktan sonra sinirli ve gergin olmasına yol açar. Çocuklar oyun oynarken dopaminsalgılarlar, oyun bittiğinde ise dopaminde büyük bir düşüş yaşanır.  Bu da çocukların hassas, gergin, depresif, dağılmış olmalarına ve konsantre olamamalarına yol açar. 

 

Kaynak: Victoria Dunckley, M.D. Save Your Child’s Brain minicourse

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir