Aile ve Ebeveynlik

6-9 Ay Bebekler İçin Oyuncak Önerileri

6-9 aylar arasında bebeğinizin oyunları çok daha canlı ve hareketli olmaya başlamıştır. Artık eline aldığı kaşığı, çatalı önünde duran tava ve tencereye vurabilir, anahtarları sallayarak gürültü çıkarabilir ve iki oyuncağı alarak onları birbirine vurabilir. Ayrıca hareketleri de daha netleşmeye başlar. Beyni yeni motor becerilere sahip olmak için gelişmekte ve el becerileri de artmaktadır. Yerdeki bir üzümü bile almaya çalışabilir. Bu noktada evde güvenlik önlemlerini artırmanızın da zamanı gelmiştir.

Bebeğiniz nesneleri görmese ya da hissetmese de var olmaya devam ettiklerini bilmeye başlar. En sevdiği oyuncağını görmediğinde onu arayabilir. Siz de onunla saklama oyunu oynayabilirsiniz. En sevdiği oyuncağını saklayıp sonra bulmasını isteyebilirsiniz.

Bu aylar bebeklerin mobil olmaya başladığı aylardır. Oturmaya, karnı üzerinde kaymaya, dizleri ve elleri üzerinde ileri geri sallanmaya ve ardından emeklemeye başlarlar. 9 aylık olduğunda bir yere tutunarak kendini yukarı doğru çekebilir.

Bu aylarda çocuğunuzun gelişimini desteklemek için çeşitli kitap ve oyuncaklardan yararlanabilirsiniz.

Kitaplar: Bu aylarda kitap okumak ikiniz için de eğlenceli olabilir. Beraber kitap okuma bebeğinizin dil gelişimi için önemlidir. Kumaş ya da kalın kapaklı kitaplar bu dönemde çok işinize yarar. Siz okuduktan sonra ona verip sayfaları çevirmesini sağlayabilirsiniz.

Panolar: Pek çok bebek yatağına bağlanmış aktivite panolarına bayılır. Döndürmek, sıkmak, sallamak, düşürmek ve açmak gibi nesneler üzerinde yaratacağı etkiler onu heyecanlandırır. Yeni sesleri de çok sever, ses çıkaran bir pano daha da işe yarar. Panoyu ve üstündekileri sıkıca monte etmek bebeğinizin güvenliği için önemlidir.

Bez veya pelüş oyuncaklar: Bebekler bu aylarda bir oyuncağa ya da battaniyeye bağlanabilirler. Pediatristler de bunu normal kabul etmektedir. Oyuncağın kopabilen parçaları olmamasına ve bebeğinizin kaldıramayacağı kadar büyük olmamasına dikkat etmelisiniz. Kumaş oyuncaklar yanmaya karşı dirençli ve yıkanabilir olmalıdır.

Toplar: Hafif kumaş toplar çok işinize yarayacaktır. Topu yerden ona doğru yuvarlayabilir onun da yuvarlamasını isteyebilirsiniz. Bebeğiniz büyüdükçe topu fırlatıp arkasından emeklemesini sağlayabilirsiniz.

Ev eşyaları: Plastik kâseler, tahta spatulalar bebeğinizi uzun süre eğlendirecektir. Güvenlik önlemlerini aldıktan sonra siz yemek hazırlarken onun dolabı açıp bazı eşyaları çekmesine ve oynamasına izin verebilirsiniz.

Tahta veya yumuşak bloklar: Blokları üst üste koymayı ve arkasından yıkmayı ona öğretebilirsiniz. Bir kaba doldurup kaptan onları devirerek boşaltabilirsiniz.

Hareketli oyuncaklar: Kendisi hareket ettikçe hareket eden oyuncakları daha da çok sevecektir. Onun itebileceği arabalar, dokunduğunda hareket eden oyuncaklar ilgisini çekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir