OKUL HAYATI

SINAV KAYGISIYLA NASIL BAŞEDERİZ?

İsteyelim ya da istemeyelim, sınavlar çocuklarımızın hayatının önemli bir gerçeği. Çocuklarımızın konuları iyi öğrenmelerinin yanı sıra öğrendiklerini sınavlarda gösterebilmesi ve yüksek puanlar alabilmesi de çok önemli. Bazen çocuklarımız akademik olarak iyi düzeyde oldukları halde sınav kaygısı nedeniyle beklentimizin altında puanlar almış olabiliyor. Araştırmalar gösteriyor ki sınav kaygısı çocukların özgüvenlerin zayıflamasına, sınavlarda düşük puanlar almalarına, başarısızlığa, mide ağrısı, baş ağrısı gibi fiziksel sıkıntılara, öfke ve hatta depresyon gibi ruhsal sıkıntılara yol açabiliyor. Peki, tüm bunları önlemek ya da etkilerini azaltabilmek için biz anne babalar neler yapabiliriz?

Öncelikle çocuğunuzun akademik durumuyla sadece sınav öncesinde değil tüm yıl boyunca ilgilenin. Öğrenme sürecinde yaşadığı zorlukları öğrenin ve onu destekleyin. Sınava iyi hazırlanması ve eksiklerinin az olması kaygı düzeyini düşürecektir.

Ona sınav sırasında nasıl rahatlayabileceğini öğretin. Stresli olduğu zamanlarda yavaş ve derin nefes almasını söyleyin. Sınav anında kendisini rahat ve güvende hissettikleri bir yeri hayal etmesini isteyin. Hayal ettiği yerde olduğunu düşünmesi sınav ortamının onun üzerindeki olumsuz etkisini azaltacaktır.

Çocuğunuzun kaygısını azaltmasına yardım edin. Sınav öncesi bir ara vermesi ve kafasını boşaltacağı farklı bir aktivite yapmasını sağlayın. Onunla konuşarak onu rahatlatmaya çalışın.

Çocuğunuzu pozitif düşünmeye teşvik edin. Çocuğunuza sınav bittikten sonra kendini ne kadar mutlu ve görevlerini yerine getirmiş olmanın verdiği huzur içinde hissedeceğini hatırlatın. Sınav sonrası için ailece yapabileceğiniz bir gezi veya aktivite planlayın. Böyle bir planlamayla çocuğunuz sınav hakkında kaygılanacağına sınav sonrasındaki ödüle odaklanmış olacaktır.

Sağlıklı bir kahvaltı yapmasını sağlayın. Vücudun ve aklın benzini besinler olmadan sınavlarda da başarılı olma şansı olmuyor. Yumurta, peynir, zeytin vb oluşan sağlıklı bir kahvaltı çocukların konsantre olmasını ve sınavla başa çıkmasını kolaylaştıracaktır.

Çocuğunuzun iyi bir uyku almasını sağlayın. Saatlerce bir sınav konsantre olabilmek çok kolay bir durum değil. Büyük sınavlar öncesi 8-10 saatlik bir uyku alması beyinlerinin dinlenmesini ve daha iyi düşünmelerini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir