Genel

TIP VE HUKUK İÇİN TABAN BAŞARI SIRALARI AÇIKLANDI

TIP VE HUKUK İÇİN TABAN BAŞARI SIRALARI AÇIKLANDI

TIP İÇİN 40000 HUKUK İÇİN 150000 DE OLMAK GEREKİYOR

Özel üniversite sayısının giderek artması, tıp ve hukuk gibi öğrencilerin çok rağbet ettiği bölümlerin kontenjanlarının giderek çoğalması sonucu son 4 yıl içinde tıp ve hukuk alanında üniversiteye yerleşen öğrencilerin başarı sıralamaları gittikçe geriye doğru gitmekteydi. Yeni açılan bu bölümlerde yaşanan öğretim görevlisi sıkıntısı da eğitim kalitesini oldukça olumsuz yönde etkilemekteydi. Aynı bölümde okuyan burslu öğrenci ve burssuz öğrenci arasında, devlet ile özel üniversitede aynı bölümü okuyan öğrenciler arasında oluşan ciddi puan farkları da sorunun bir diğer yüzüydü. Oldukça düşük başarı sırasına sahip olan öğrencilerin sahip oldukları zayıf akademik alt yapı ile girdikleri üniversitelerde ne kadar iyi yetişeceği ve bir şekilde mezun olup çalışma hayatına atıldıklarında mesleki yeterliliklerini yeterince sağlayıp sağlayamadıkları da ayrı bir tartışma konusuydu.

Bunların sonucu olarak geçtiğimiz günlerde YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, bu yıl tıp ve hukuk programlarına ilk kez “başarı sırası sınırlamasına” göre öğrenci alınacağını bildirdi. Yekta Saraç, tıp programına 2010 ÖSYS’de, 20 bin 200’üncü, 2014 ÖSYS’de 101 bininci, hukuk programına 2010 yılında 177 bininci, 2014 ÖSYS’de ise 366 bininci adayın yerleştiğini kaydetti. Saraç, 2015 ÖSYS’de, tıp programlarına başarı sırası en düşük 40 bininci sırada olan, hukuk programlarına ise başarı sırası en düşük 150 bininci sırada olan adayların yerleştirme işlemine alınarak kontenjan dahilindeyerleştirileceğini ancak isteyen üniversitelerin buprogramlar için daha üst başarı sıralaması da belirleyebileceğini belirtti. Kıbrıs’da bulunan üniversitelerdeki tıp ve hukuk programlarına 2015 yılından itibaren yerleşerek kayıt yaptıran öğrencilerin de Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş yapabilmesi için önceki şartlarının yanı sıra başarı sırası şartını da sağlamaları gerekecek.

Bu durum özellikle düşük sıralamayla öğrenci alan üniversitelerin kontenjan doluluğunu etkileyecek gibi görünüyor. Bu bölümleri isteyen öğrencilerin kalan sürede çalışmalarına hız vermesi ve sıralamalarda yukarılarda kalmak için gerekli netleri yapmaya çalışması gerekiyor. Özellikle ekonomik düzeyi özel üniversitede okumaya yeterli öğrencilerin istedikleri bölüme yerleşmekte zorlanmadığı son yıllarda en popüler bölümlerden olan Tıp ve Hukuk için daha çok ter dökmeleri gerekecek.

YÖK Başkanı Saraç’ın önümüzdeki yıllarda diğer meslekler için de taban puan getirileceğini söylemesi liseden öğrencilerin daha da donanımlı şekilde mezun olması gerekeceğinin önemli bir göstergesi. Son yıllarda diploma notunun sıralamaya etkisi nedeniyle diploma notlarında görülen yükselme, 4+4+4 sistemi ve değişen ortaöğretim yönetmeliği ile sınıf geçmenin kolaylaşması oldukça yetersiz bir alt yapıyla liselerden mezun olan gençlerin sayısının artmasına sebep olmuştu. Eğer taban puan uygulaması yaygınlaşırsa liseden kolaylıkla mezun olan çok sayıda gencin önümüzdeki yıllarda üniversiteye yerleşmekte oldukça zorlanacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir