TEOG

4742 BİRİNCİLİ TEOG SINAVI

Liselere giriş sınavı TEOG sonuçlarının açıklanmasının ardından tüm özel okullar tam yapan öğrenci sayılarını birer birer açıklamaya başladı. Özel okullara kayıt döneminin başladığı şu günlerde velilerin okul seçiminde önemli bir kriter olan TEOG başarısı velilerin kafasını karıştırmaya devam ediyor. Özel okulların verdiği ilanlar ve yaptıkları sosyal medya paylaşımlarına bakılırsa tam yapan öğrenci sayısının oldukça fazla olduğu tahmin ediliyordu. Abbas Güçlü bu konuda son noktayı koydu ve TEOG’da bu yıl 4742 tane şampiyon olduğunu açıkladı. Geçen yıllarda rastlanamayacak ve tam yapan öğrencilerin velilerini de kaygılandıracak kadar büyük bir sayı. Bu noktada sınavın kolay olduğu gündeme geliyor. Uluslararası sınavlarda oldukça kötü bir karneye sahip olan Türkiye nasıl oluyor da TEOG sınavında 4742 tane birinci çıkarabiliyor. Sınavın ayırt edici olmadığı bir gerçek ama esas sorun bu kadar birincili bir sınavda kimler Galatasaray, İstanbul Erkek, Robert gibi okullarda okumayı başaracak.

Geçen yılın yerleştirme kılavuzunda “eşitlik olması durumunda 8’inci sınıf AOSP, bunun da eşit olması hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflarda YBP üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi halinde tercih önceliği, yine eşitlik bozulmaz ise okula devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı dikkate alınacaktır” ibaresi yer almaktaydı. Bu yıl hangi kriterler geçerli olacak henüz resmi olarak yayınlanmadı. Ancak bunlara ilave olarak yaş faktörünün de dikkate alınacağı, küçük olan öğrencilerin öncelik alacağı tahmin ediliyor.

Bu durumda öğrenciler ve veliler ne yapmalı? Öncelikle Nisan ayında yapılacak ikinci TEOG sınavına çok çok iyi hazırlanmalı. Yılsonu Başarı Puanı’da önemli rol oynayacağı için bu yıl okulda yapılan yazılılara önem verilmeli ve en önemlisi okula devamsızlık yapmamalı.

Bu noktada devlet okullarıyla özel okullar arasında da ciddi bir adaletsizlik oluyor. Çoğu özel okulda öğrencilerin karneleri 100 puanla doluyken devlet okullarında ise böyle bir durum söz konusu değil. Bu öğrenciler bu yarışa 1 -0 eksik başlıyor. Özel okullarda yapılan TEOG hazırlık çalışmaları da dikkate alındığında devlet okullarının TEOG sonuçlarında neden gerilerde kaldığını tahmin etmek zor olmuyor.

Özel okulların hangi puanla öğrenci alacağı da ayrı bir tartışma konusu. Geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı özel okulların bir araya gelerek ortak hareket etmemeleri ve ayrı bir puan hesaplaması yapmamaları konusunda okulları uyarmıştı. Her okulun kendi öğrenci alım şeklini belirlemesi ve Milli Eğitim’e bildirmesi gerektiğini söylemişti. Bu durumda öğrencilerin özel okulları ayrı ayrı takip ederek onların alım koşullarını öğrenmesi gerekmektedir.

Tüm bu koşullar 8.sınıf velilerini ve öğrencilerini yazın yerleştirme sürecinde zorlu ve oldukça stresli günler beklediğini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir