OKUL HAYATI

ETKİLİ ÖĞRETMENLERİN ORTAK 10 ÖZELLİĞİ

ETKİLİ ÖĞRETMENLERİN ORTAK 10 ÖZELLİĞİ

Bazı öğretmenler diğer öğretmenlerden her zaman daha farklıdırlar. Onlar öğrencileri tarafından çok sevilir, aynı zamanda en çok ona saygı duyulur. Onun ödevleri kesinlikle aksatılmaz, ders pür dikkat dinlenir. Öğrenciler derslerine keyifle katılır. Akademik sonuçlar diğer öğretmenlerin sonuçlarına göre çok iyidir. Bu öğretmenlerin ortak özellikleri incelendiğinde aşağıdaki ortak noktalar tespit edilmiştir.

Etkili öğretmenler işini çok severler.

Gençlere ve çocuklara bir şeyler öğretebilmeye tutkuyla bağlı olmak, sevmek gerekir. Bu faktör diğer tüm faktörlerden daha önemli ve tek başına sonucu etkileyen bir faktördür. İşini sevmeyen öğretmenler okuldaki ve okul dışındaki saatlerini de iyi değerlendirmez. Öğrenciler hangi öğretmenin işine tutku ile bağlı olduğunu, kimin işini severek yapmadığını çok çabuk anlarlar ve bu öğrencinin gözünde öğretmenin kredisini azaltır.

Etkili öğretmenler çocuklara ilgi gösterirler

İşini çok seven bazı öğretmenler bile bu alanda zorluk çekebilirler. İş yoğunluğu nedeniyle öğrencilerinin okul dışında da bir hayatları olduğunu unutabilirler. Öğrenciyi tanımak için vakit ayırmak gerekir. Tabi bu yakınlığın da bir sınırı olması gerekir, ancak öğrenci kendisiyle ilgilenildiğini anladığında başarısı mutlaka artacaktır.

Etkili öğretmenler öğrencileriyle ortak noktalar bulmaya çalışır.

Ortak noktalar bulmak zaman zaman zor olabilir ama öğretmenleriyle ortak noktaları olan öğrencilerin öğretmen öğrenci ilişkisi daha kuvvetlidir. Ortak noktası olmasa bile varmış gibi görünmek de faydalı olacaktır.

Etkili öğretmen kutunun dışında düşünmeyi sever

Öğrenme olayı rutine oturursa hem öğrenci hem de öğretmen bundan çok sıkılabilir. Her öğrenci farklı şekilde öğrenir ve farklı öğrencilere ulaşmak için farklı metotlar kullanılmalıdır. Öğretmenler yaratıcı olmalı, derslerini farklılaştıracak yöntemler kullanmalıdır.

Etkili bir öğretmen iyi iletişim kurar.

İyi bir öğretmen olmak istiyorsanız iletişim becerilerinizi geliştirmiş olmanız gerekir. Sadece öğrencilerinizle değil, velilerle ve çalışma arkadaşlarınızla da iyi iletişim kurmanız önemlidir.

Etkili öğretmen reaktif değil proaktifdir.

Detaylı plan yapmanız ve işlerinizi organize etme işinizi kolaylaştıracaktır. Planlamayı iyi yapan, problemler oluşmadan bunları öngörerek engellemeye çalışan öğretmenler, problemler oluştuktan sonra onunla başa çıkmaya çalışan öğretmenlerden daha az stres yaşarlar ve daha başarılı olurlar.

Etkili öğretmen her zaman daha iyi olmak için çalışır

Mevcut yöntemlerden farklı ve daha iyi öğretme stratejilerini aramayan öğretmenler etkili öğretmen olamazlar. Ne kadar tecrübe kazanırsanız kazanın öğretmen olarak gelişmek için her zaman çabalamalısınız. Her yıl yapılan yeni araştırmalar, üretilen yeni teknolojiler ve yeni eğitim materyalleri sizin bir önceki yıldan daha iyi olmanızı sağlayacak şeylerdir. Kişisel gelişiminiz için tüm fırsatları takip edin ve her yıl dersinizde iyileştirmeler yapın.
Etkili öğretmenler derslerinde değişik teknolojileri kullanırlar.

İsteyelim ya da istemeyelim şu andaki öğrenciler dijital çağın çocukları. Diğer jenerasyonlardan farklı şekilde yetişiyorlar. Onlar yeni teknolojiye bu kadar vakıfken öğretmenlerin olmaması düşünülebilir mi? Bu defteri kitabı tamamen terk etmek anlamına gelmez. Ancak mümkün olduğunca farklı teknolojileri sınıfta kullanmak eğitim kalitesini artıracaktır.

Etkili öğretmenler öğrencilerini zorlar.

En etkili öğretmenler öğrenciler için aynı zamanda en zorlu öğretmenlerdir. Bunun sebebi etkili öğretmenlerin öğrencilerini zorlaması ve daha fazla şey yapmalarını talep etmeleridir. Bu kişiler popüler öğretmenlerin arasına giremeyebilirler ancak ilerleyen yıllarda öğrencilerin saygıyla hatırlayacakları ve teşekkürle anacakları öğretmenler arasında olacaklardır. Etkili öğretmenlik öğrencileri yapabileceklerinin en iyisini yapmak için zorlamak demektir.

Etkili öğretmenler konuya hakimdir ve nasıl anlatırlarsa öğrencinin daha iyi öğreneceğini bilir.

Etkili öğretmenlerin alan bilgisi çok kuvvetlidir. Alanındaki yenilikleri de yakından takip eder ve dersini en etkili şekilde öğretecek şekilde konuya hakimdirler. Konuyu öğrencinin en rahat anlayacağı şekilde aktarma konusunda kendi metotlarını geliştirir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir