OKUL HAYATI

LYS ÖNCESİ YAPILACAKLAR

Sınava duygusal, fiziksel ve zihinsel olarak hazırlanma

Sınavda en iyi performansınızı  sergilemek için kendinizi hazırlayın. Sınavdan önce iyi uyuyun. Dengeli beslenin, fast food’dan kaçının, alışkın olmadığınız kahve, içecek ve çaylardan uzak durun. Varsa düzenli yaptığınız egzersizlere devam edin.

Sınavdan hemen önce sınava girecek diğer kişilerden uzak durun.

Sınav kaygısı bulaşıcıdır. Ne bilmediğinizden çok ne bildiğinize odaklanmalısınız. Güçlü yanlarınızın üzerinde durun, zayıf yanlarınızı düşünmeyin. Yeni konuları sınavdan bir gün önce öğrenmeye çalışmayın. Bu sizin kaygı düzeyinizi artıracak sınav öncesi panik olmanıza yol açacaktır. Son geceyi tamamen tekrara ayırın.

Sınav salonuna erken gidin.

Sınavda oturacağınız yeri bulmanız ve sakinleşmeniz için yeterli süre önce sınav salonuna gidin. Oturduğunuz yerde aydınlatmanın iyi olup olmadığını kontrol edin. Kalem, silgi, kimlik gibi sınav için gerekli şeylerin yanınızda olup olmadığını kontrol edin. Rahat ve kat kat giyin. Böylece üşüdüğünüzde giyer, ısındığınızda çıkarırsınız.

Her şeyi bilmeyi beklemeyin.

Her öğrencinin sınavdaki tüm soruları yapabilmesi  mümkün değildir. Yüz üzerinden 75  almanız bile konunun büyük bir kısmında iyi olduğunuzu gösterir ancak hala 25 puanlık eksik bilginiz bulunur. Bu yüzden yapamadığınız bir soru olduğunda panik yapmayın, o konu hakkında bildiğiniz her şeyi düşünün, bilgilerinizi hatırlamaya çalışın, soruyu analiz edin ve en uygun cevabı vermeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir