SBS

SINAVDA AZ KAYGI BAŞARIYI ARTTIRIYOR

dersçalışan

Doç. Dr. Günseli Oral, Seviye Belirleme Sınavı öncesinde biraz kaygılı olmanın başarı açısından önemli olduğunu söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Günseli Oral, Seviye Belirleme Sınavı (SBS) öncesinde biraz kaygılı olmanın başarı açısından önemli olduğunu belirterek, “Biraz kaygılı olursanız ne yapmak istediğinizi daha iyi anlamış olursunuz” dedi.

Kemer’de 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik olarak “Sınav Kaygısı-Motivasyon” konulu bir seminer verildi.

Beldibi İlkokulu ve ortaokulu tarafından Kemer Arslanbucak Düğün Salonu’ nda düzenlenen seminerde konuşan Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Günseli Oral, öğrencilere 8 Haziran’da girecekleri Seviye Belirleme Sınavı öncesi nelere dikkat etmeleri ve motivasyonlarını artırmak için bilgiler verdi.

Öğrencilere stresli olmamalı konusunda öğütler veren Oral, “Stres her zaman olacaktır. Çok stresliyim veya hiç stresli değilim demeyin. Biraz stres her zaman iyidir” dedi.

Stresin kaygıyı da beraberinde getirdiğini anlatan Oral, “Stres olmazsa kaygı da olmaz. Kaygılı olmanızda fayda var. Karşıdan karşıya geçerken sağa sola bakmanız kaygılı olduğunuzu gösteriyor. SBS öncesinde de biraz kaygılı olursanız ne yapmak istediğinizi daha iyi anlamış olursunuz. Stres hormonlarına çok ihtiyacımız var, hayatta kalmamızı sağlıyor” diye konuştu.

Stresin bazen kontrol dışına çıktığını da belirten Oral, bu durumlarda öğrencilerin daha fazla kaygı duyduğunu, ancak fazla kaygı duymamaları gerektiğini kaydetti.

Oral, geleceğe yön verecek öğrencilerin her zaman iyi motive edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir