OKUL HAYATI

DİKKAT! LİSEDE ÇOCUĞUNUZ SINIFTA KALABİLİR

dersçalışan

 

Sene sonu yaklaşmaya başladı, son sınavlar yapılıyor. Özellikle lise öğrencileri için önemli bir döneme giriyoruz. Lisede sınıfta kalma devam ediyor hangi durumlarda sınıfta kalınır? Nasıl sınıf geçilir? Bu sorular bazı veli ve öğrencilerin kafasını oldukça meşgul ediyor. Öğrencilerin 1 yılına mal olacak sınıfta kalma hem ekonomik hem de öğrencinin üzerinde yaratacağı psikolojik etkiler açısından önemli bir olay.

SINIF TEKRARI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ SORU VE CEVAPLAR

 Lise öğrencileri kaç zayıf olursa sınıfta kalır?

Okul kapandığında 8 ve üstü zayıfı olan öğrenciler otomatik olarak sınıfta kalır.

 4-5-6-7 zayıflı öğrenciler sınıfta kalır mı?

Bu öğrencilerin yıl sonu ortalamaları düz lisede 2,5 Anadolu liselerinde 3 ise ortalamayla sınıf geçebilir. Ortalamaları düşük ise bu öğrenciler Haziran ayında ortalama yükseltme sınavlarına girerler. 9.sınıfta zayıf sayılarını 3’e, 10-11. sınıfta ise zayıf sayılarını 2’ye düşürdükleri takdirde, 9.sınıflarda üç, 10.sınıflarda iki dersten sorumlu olarak bir üst sınıfa geçerler.

Hazirandaki ortalama yükseltme sınavlarında en fazla kaç dersten sınava girilebilir?

Haziran ayında zayıf sayısı kaç olursa olsun en fazla 4 dersten sınava girilebilir. Hangi derslerden sınava girileceği karar verip okul yönetimine dilekçe vermeniz gerekir. Zayıf olmayan derslerden de ortalama yükseltme sınavına girebilirsiniz.  Haftalık ders saati yüksek dersleri seçip ortalamanızı yükselterek ortalamayla da sınıfınızı geçebilirsiniz.

 Ortalama Yükseltme Sınavları Ne zaman Yapılır?

Okul kapandıktan 1 hafta sonra yapılır.

 Sorumlu geçilen dersin sınavına daha sonra ne zaman girilir? Sorumlu geçmek ileride ne gibi sorunlar çıkarır?

 Sorumluluk sınavları Haziran, Eylül ve Şubat aylarında yapılır. Bu derslerin sorumluluk sınavlarından 45 almadan sorumluluğunuz kalkmaz. Mezun olamazsınız. 10, 11. sınıflarda alttan gelen sorumluluklarınız da dahil 5’den fazla dersiniz varsa sınıfta kalırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir