Genel

TÜBİTAK YARIŞMALARINA BAŞVURU YÜZDE 35 ARTTI

tübitaklogo,

“Başvuru Sayıları Yüzde 35 Arttı”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ise, yarışmaların bu sene 44.’sünü düzenlediklerini, TÜBİTAK’ın yaşının 50 olduğu göz önüne alındığında kurumun yarışmalara verdiği önemin anlaşılabileceğini söyledi. Altunbaşak, yarışmaların TÜBİTAK’ın kurulduktan sonra ilk başlattığı projelerden biri olduğunu vurgulayarak, “Yarışmalar 1969 yılında başlamış ve biyoloji ve fizik olmak üzere sadece 2 alanda başvuru alınmış. Bu yıl 10 alanda başvuru alıyoruz. Başvuru sayıları her sene ortalama yüzde 10 artarken, bu sene yüzde 35 arttı. Önümüzdeki senelerde de benzer artışı görürsek gelecek sene 10 bin proje ile sizlerin huzurunda olacağız” dedi.

Altunbaşak, yarışmalara en çok sosyoloji, biyoloji ve uygulamalı fizik alanlarında başvuru geldiğini belirterek, bu alanların hayata biraz daha yakın olduğunu, bu nedenlerle bu alanlarda daha fazla başvuru geldiğini vurguladı.

“Kız Öğrencilerin Katılımı Erkekleri Yakaladı”

TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak, projelere katılan kız öğrencilerin sayısının son 3 yılda yüzde 36 artarak erkeklerle aynı noktaya geldiğine dikkati çekerek, bu gelişmenin kendilerini çok sevindirdiğini dile getirdi.

Altunbaşak, öğrencilerin yarışma ve projeler sayesinde toplum önünde konuşma, kendi fikirlerini başkasına aktarma konusunda tecrübe kazandıklarını kaydederek, yarışmalar sayesinde öğrencilerin araştırma ruhu kazandıklarını da bildirdi.

Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren projeler açıklandı. Yılın genç araştırmacısı ödülüne Uygulamalı Fizik dalında İzmir özel TAKEV Anadolu Lisesi öğrencileri Mehmet Ege Karaesmen ve Ahmet Berk Selvi layık görüldü. Yılın genç araştırmacısı ile Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Uygulamalı Fizik, Kimya, Matematik, Sosyoloji, Tarih ve Psikoloji dallarında birincilik ödülüne layık görülen öğrencilere plaketlerini Bakan Nihat Ergün verdi.

Başarılı Öğrenciler YGS’de Ek Puan Alacak

Yarışmada ödül alan öğrencilere ve öğretmenlerine para ödülü ile Başarı Belgesi verildi. Birinciler 3.000 TL, ikinciler 2.500 TL, üçüncü olanlar ise 2.000 TL ile ödüllendirildi. Teşvik ödülü olarak 1.500 TL verildi. Dereceye giren öğrencilerin danışman öğretmenleri de aynı miktarda ödül aldı. Yılın genç araştırmacısı ödülünü alan öğrenci ise 3.500 TL’lik para ödülünün sahibi oldu.

Ayrıca birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü alan öğrenciler YGS’ye girdikleri yıl, bir kereye mahsus olmak üzere derece aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir