Aile ve Ebeveynlik

ÇOCUĞUNUZ GÜNDE KAÇ SAAT TV SEYREDİYOR? TV YARARLI MI? ZARARLI MI?

tv

Günümüzde çocuklar çok küçük yaşlarda televizyon ile tanışıyorlar. Yapılan araştırmalara göre 1-3 yaş arası bebeklerin ve 4-5 yaşındaki çocukların 2/3’ü ortalama 2 saat tv seyrediyorlar. 6 yaşından küçük çocuklar ise TV, video ve dvd ile birlikte günde ortalama 2 saat ekranla karşı karşıya kalıyorlar. 8-18 yaş arası ise günde ortalama 4 saatlerini televizyon karşısında geçirebiliyor. Buna 2 saatte bilgisayara ve oyun zamanını eklersek süre 8 saatte çıkıyor. Pediatristler 2 yaşından küçük çocuklar için tv izlememelerini, 2 yaşından büyüklerin ise günde 1-2 saat o da seçilmiş programlar olmak üzere seyretmesini uygun buluyor. Çok fazla ekran karşısında olmaları, fiziksel aktivitelerini azaltıyor, ev ödevi ve ders çalışma zamanlarından, aileyle ve arkadaşlarla geçirilecek zamandan çalıyor. TV iyi bir eğitim aracı olabilir ama çok fazla tv seyretmek çocuğunuza ciddi zarar verecektir. Peki bu zararlar neler?Günde 4 saatten fazla tv seyreden çocuklar seyretmeyenlere göre obez olmaya daha fazla meyilli oluyorlar. Şiddet içeren filmleri fazla seyredenler agresif davranışlar gösterebiliyorlar ve dünyanın korkutucu bir yer olduğunu, başlarına kötü bir şey gelebileceğini düşünüyorlar. Kaygı düzeyleri yüksek oluyor. Televizyondaki bazı karakterlerin olumsuz davranışlarını örnek alabiliyorlar ve kendilerine rol model olarak alıp bu davranışları hayata geçirebiliyorlar.

Peki anne babalar neler yapabilir?

* TV izleme saatlerini sınırlandırın.

* TV’nin olduğu odayı kitap, dergi, puzzle, oyuncaklar ve kutu oyunları koyun.

* TV ve internet bağlantısını yatak odasından uzak tutun.

* Yemek yerken tv’yi kapatın.

* Ödev yaparken tv seyretmesine izin vermeyin.

* TV seyretmeyi kazanılacak bir ödül gibi sunun, bir hak olarak değil. TV ödevler ve görevler bittikten sonra izlenir gibi kurallar oluşturun.

* 1 günü tv’siz geçirme günü ilan edin. Siz de o gün tv seyretmeyin. Birlikte vakit geçirebileceğiniz planlar yapın, oyun oynayın veya geziler düzenleyin.

* Siz de çok fazla tv seyretmeyerek ona örnek olun.

* Ailece izleyebileceğiniz tv programları bulun hobi ve eğitimle ilgili programlar olabilir.

* TV izleme planı yapın. Çocuğunuz hangi saatte hangi programı izleyebileceğini hangisini izlememesi gerektiğini bilsin.

* Programları o izlemeden önce siz izleyin.

* İzlediği programlar hakkında konuşun.

* TV’ye alternatif eğlenceli aktiviteler önerin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir