Aile ve Ebeveynlik

ONLINE ANNE BABALAR OFFLINE ANNE BABALARA KARŞI

bilgçocuk

Online Anne Babalar Offline Anne Babalara Karşı

Online anne babaları kolayca tanırsınız. Profil fotoğraflarında çocuklarıyla çekilmiş bir fotoğrafları vardır. Paylaşımlarının çoğu çocuklarıyla ilgilidir. Blog, facebook, twitter ve instagram hesaplarında çocuğunun fotoğraflarını yayınlamaktan, çocuğunun maceralarını paylaşmaktan mutluluk duyar.

Online anne babalığın en önemli faydası uzaktaki ailelerin ve arkadaşların yakınlaşmasını sağlamaktır. Uzaktaki anneanneler, babaanneler, halalar, teyzeler ve arkadaşlar paylaşımlar sayesinde çocuğun gelişimini yakından takip eder ve hasret giderir. Fotoğrafları paylaşmak, yaklaşan doğum günlerini ve özel günleri haber vermek aile içindeki iletişimi kolaylaştırır, devamlı temas halinde olunmasını sağlar.

Çocuklar büyürken anılarını saklamak için eskiden albümler, günlükler kullanılırken günümüzde bunların yerini bloglar, twitter, facebook, instagram gibi sosyal medya siteleri aldı. Sosyal medya sayesinde geçmişe dönük olarak arşiv tutulabiliyor. Önemli anıları saklamak ve yakınlarla paylaşmak kolaylaştı.

Ayrıca aynı duyguları yaşayan anne babalarla sosyal medya aracılığıyla iletişime geçmek,  sorunları ve çözümleri paylaşmak anne babaları rahatlatan bir uygulama oldu.

Çocuğunuz ile ilgili sosyal medyada yaptığınız paylaşımlarda dikkat etmeniz gereken nokta onun gizliliğini korumanızdır.  Online bir paylaşımı tamamıyla silme şansınız olmayabilir. Siz silseniz bile yayınlandığında ekran görüntüsü alındıysa tamamen silme şansı ortadan kalkacaktır. Sizin sakınca görmeyerek paylaştığınız fotoğraflar, isimler, adresler ve hikayeler dikkatli olmazsanız kötü amaçlar için kullanılabilir. Çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşabilirsiniz ancak kendinizle ve çocuğunuzla ilgili adres, telefon numarası benzeri kişisel bilgileri paylaşmak çok doğru olmayacaktır. Çocuğunuz şu anda üç yaşında olabilir; ancak büyüdüğünde eskiden paylaştığınız şeylerden dolayı sıkıntı yaşayabilir. Bu sebepten paylaşımlarınızı çocuğunuzun yirmili yaşlarda iş başvurusu yaptığında sosyal medya üzerinden geçmişinin kontrol edilebileceği ihtimalini düşünerek yapmalısınız.

Bir de diğer taraf var. Offline anne babalar online anne babaların tam tersidirler, çocuklarıyla ilgili hiçbir şeyi sosyal medyada paylaşmak istemezler. Offline anne babalar bunu çocuklarının online güvenlikleri için yaparlar. Çocuklarının kimliklerini ve bilgilerini saklayarak çocuklarının güvenliklerini sağlarlar. Diğer yandan bu davranış şekliyle çocuklarının fotoğraflarını kendi arkadaşları ve aile yakınları tarafından da görülmesini engellemiş olurlar. Bu duruma aile yakınlarından tepki gelebilir  torunlarını yada kuzenlerini online görmek isteyebilirler. Offline olmayı tercih eden anne babalar bu sorunu mail atarak çözebilirler.

Offline anne baba olmanın yaratacağı bir sıkıntı da çocukların interneti kullanmaya başladığında neleri yapması neleri yapmaması gerektiğine dair öğrenme fırsatını kaçırmalarıdır.  Ayrıca çocuklar sosyal medya konusunda anne babalardan daha önde oldukları için çocukları takip edebilmek adına sosyal medyayı öğrenmek önemlidir.

Peki bu savaşın galibi kim? Paylaşım yapanlar mı yapmayanlar mı? Bu oldukça göreceli bir durum. Bir aile için uygun olan diğeri için uygun olmayabilir. Çok dikkatli olarak hiçbir şey paylaşmayacağınız gibi, internet güvenliğini de dikkate alarak paylaşımlarınızı kendinizi rahat hissettiğiniz ölçüde artırıp azaltabilirsiniz.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sosyal medyada çocuğunuzla ilgili paylaşımlardan dolayı huzursuzluk yaşıyor musunuz? Paylaşmak mı daha doğru paylaşmamak mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir