Aile ve Ebeveynlik

ANNE BABA EĞİTİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

 

Çocuğumuzu eğitirken aslında fark etmeden kendimizi de eğitir ve yetiştiririz. Çocuklarımızı yetiştirirken öncelikle içgüdülerimiz ve kendi anne babamızdan öğrendiklerimizle hareket etsek de aslında doğru anne baba olmayı öğrenebiliriz.

Aile çocuk arasındaki pek çok sorunun temelinde iletişim bozuklukları vardır. Hayatta en değerli varlıklarımız dediğimiz çocuklarımızla mutlu, huzurlu bir aile ortamında yaşayabilmek  için onlara kendimizi anlatabilmeyi ve onları anlamayı öğrenmeliyiz. Onlara sağlıklı, nitelikli  iletişim kurma becerilerini kazandırmayı öğrenmeliyiz.

Anne babalık bilgi ve sorumluluk gerektirir. Çocuklarımızda görmeyi istediğimiz olumlu davranışları onlara anlatarak değil, model olarak kazandırabiliriz. Çocuklar anlatılanlardan çok gördüklerini uygulayarak kişiliklerini oluştururlar.

Günümüzde kişisel gelişim hayatın her aşamasında ve alanında gereklidir. Çağdaş anne babalar, anne baba eğitiminin çocukların yetiştirilmesinde oynadığı rolün artık bilincindeler.

O halde daha mutlu çocuklar yetiştirebilmek için bu alandaki kişisel gelişim olanaklarını değerlendirmek anne-baba olarak hepimizin sorumluluğudur.

Unutmayın; mutlu anne babalar mutlu çocuklar yetiştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir