LYS OKUL HAYATI YGS

LİSE SON SINIF ÖĞRENCİLERİNE 45 GÜNLÜK İZİN MESELESİ ÜZERİNE BİRKAÇ GÖRÜŞ

sınav ve ogrenci

 

Bugün bir haber düştü internet sitelerine. Müjdeli bir haber gibi lise son sınıf öğrencilerine 45 günlük izin hakkı haberi hızla yayıldı öğrenciler ve veliler arasında. Öğrencilerin  okullara gitmemesi için MEB tarafından yapılan bu düzenleme trajikomik bir karar aslında. Geçen sene son sınıf öğrencilerinin devamsızlığını engellemek için okullara müfettiş gönderen, okul yönetimlerine baskı yapan  MEB bugün ne oldu da izin kararı çıkardı merak ediyorum.

Okulların üniversiteye hazırlamadığının ispatı gibi çocukların okul yerine dershaneye gitmesi için MEB kanalıyla izin verilmesini anlamıyorum. Hani dershaneleri kapatacaktık, hani okullar öğrenmenin merkezi olacaktı.

Okulların eğitim kalitesini artırarak öğrencilerin sınava hazırlanması için ek desteğe ihtiyaçlarının kalmamasının sağlanması gerekirken öğrencilere izin vererek  dershaneye özel derse gitsinler, okulların öğretemediğini öğrensinler mantığı öğrencilerin okula bakışını da çok olumsuz yönde etkiliyor. Peki bu ek kaynakları yaratamayan veliler ve yararlanamayan öğrencilerin durumu ne olacak?

Bu acı tablonun bir diğer yüzü de okullardaki öğretmen ve yöneticilerin olaya bakış açıları. Ne yazık ki özellikle devlet okullarındaki bazı öğretmenler bu ayları dört gözle bekliyor; öğrenciler rapor alsın da okula gelmesinler diye. Derse girmeden maaşlarını almaktan dolayı rahatsızlık duymuyorlar mı acaba?

Gelelim genelgeye ;  öğrencilere ek bir 45 gün verilmiyor. Öğrencilerin yıl boyunca 20 gün özürsüz, 25 gün raporlu olmak üzere zaten 45 gün devamsızlık hakkı var. Yayınlanan ama henüz okullara gönderilmeyen genelge sayesinde öğrenciler bu hakkı rapor almadan veli dilekçesiyle kullanabilecek. MEB karara sebep olarak öğrencilerin sahte rapor almalarını engellemeyi göstermiş.

Siz bu izin konusunda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir