SAĞLIK VE BÜYÜME

ÇOCUĞUNUZUN SİGARA İÇMESİNİ NASIL ENGELLERSİNİZ?

Sigaranın sağlığa zararları çok iyi bilinmesine rağmen çocuklar ve ergenler sigara içmeye devam ediyor. Her yıl pek çok genç bu olumsuz alışkanlığı ediniyor. Araştırmalara göre yetişkinlerin %90’ı bu alışkanlığı çocukken ediniyor.

Çocukların sigaranın zararları hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Sigara kansere, kalp rahatsızlıklarına ve akciğer hastalıklarına yol açıyor. Sigarayla ilgili kuralları ve sebeplerini net şekilde onlara anlatmak onları bu sağlıksız alışkanlıktan koruyacaktır.

Çocuğunuzun sigara kullandığını gösteren işaretleri iyi takip etmeli, bu alışkanlıktan kurtulması için yapıcı yollar denemelisiniz.

Sigara ile İlgili Gerçekler

Sigarayı kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra kişi nikotin bağımlısı olur. Nikotin kokain ya da eroin kadar bağımlılık yaratan bir maddedir. Nikotin kişinin duygusal durumunu etkilediği gibi kalbini, ciğerlerini, midesini ve sinir sistemini de etkiler.

Kısa vadede öksürük, gıcık ve boğaz tahribatı gibi etkiler yaratırken uzun vadede kalp ritmini artırma, tansiyon, bronşit, kanser ve akciğer hastalıklarına yol açar. Araştırmalar gösteriyor ki sigarayı erken yaşta içmeye başlayan kişiler kokain, eroin gibi maddelere daha kolay bağımlılık geliştirebiliyorlar.

Çocuklar Neden Sigara İçer?

Çocuklar sigara içmeyi pek çok nedenden yapabilir. Daha büyük görünmek, rahatlamak, anne babalarına karşı gelmek, anne babalarına benzemek, kilo kaybetmek, sert görünmek ve bağımsız hissetmek için. Fakat anne babalar bunlarla savaşabilir. Çocuğunuzla iyi bir iletişim kurmanız sigara gibi kritik bir konuda ona yardım etmenizi kolaylaştıracaktır.

Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

* Çocuklar ilk denemelerini, 11-12 yaşlarında yapabiliyorlar. Çocuğunuzun sigara içmesini beklemeden sigaranın zararlarını onunla paylaşın.

* Uzun yıllar sigara tüketen kişilere sigaranın ne gibi zararlar verdiğini konuşmanız önemlidir. Sigara ile ilgili gerçekleri bilin, akciğer kanseri ve kalp rahatsızlıklarına yol açtığını ona anlatın. Yakın çevrenizden sigara yüzünden böyle rahatsızlıklar geçiren bir kişiyle onları tanıştırın. Onlara sigaranın hayatlarına olumsuz etkilerini anlatmasını rica edin.

* Çocuğunuza sigara içmenin onu çeken yanının ne olduğunuz sorun. Onu iyi bir şekilde dinleyin.

* Sigaranın dişleri sararttığını, ağız kokusuna yol açtığını, parmakları sararttığını, saçlarının ve üst başının kokmasına yol açtığını ona söyleyin.

* Reklamların ne kadar yanıltıcı olduğunu ona anlatın. Sigara reklamlarında içenlerin sağlıklı görüntüsünün yanıltıcı olduğunu onunla paylaşın. Sigara satışlarını artırmak için böyle bir yol izlendiğini ona açıklayın.

* Çocuğunuzu spor yapmaya teşvik edin. Spor yaparken sigara içmek yasak olduğu için iyi bir sporcu olmak için sigara içmeyecektir.

* Çocuğunuzun arkadaşlarını tanıyın. Nerelere gittiğini ve neler yaptığını takip edin.

* Arkadaşları sigara konusunda ona baskı yaptığında ne yapması gerektiğini ona önerin. Sadece hayır demek yerine “sigara kokusunun üstüme sinmesinden hoşlanmıyorum, insanın nefesi de kötü kokuyor.” diyebileceğini söyleyin.

* Çocuğunuzun doğru yaptığı şeyleri öne çıkarın, yanlış yaptıklarını değil. Kendine güven akran baskının önünde en iyi kalkandır.

* Çocuğunuzun neden sigara içmediğini anlamayan ve ona baskı yapmaya devam eden arkadaşları varsa onların yanından uzaklaşmasını öğütleyin.

* Sigara içmeye başlarsa hayatında nelerin etkileneceğini söyleyin. Sigaraya nasıl para ayıracak? Daha çok istediği başka şeyler için para ihtiyacını nasıl karşılayacak? Bu durum arkadaş ilişkilerini nasıl etkileyecek?

* Evde sigara içme ile ilgili kesin kurallar belirleyin ve bunların sebeplerini ona açıklayın. Sigara kötü kokar, kötü görünür, kötü hissettirir, sağlığa zararlıdır. Kurallara uymazsa ne olacağını açıkça belirtin.

Takip İçin Neler Yapılmalı?

Çocuğunuzun üstü başı sigara kokuyorsa birden aşırı bir tepki göstermeyin. Neden koktuğunu sorun. Belki sigara içilen bir ortamda kalmıştır ya da 1 tane denemek istemiştir. Pek çok çocuk bir deneme yapar ama bunu alışkanlığa dönüştürmez. Ancak aşağıdaki işaretleri görüyorsanız o zaman durumu ciddiyetle ele almalısınız.

Sigara Kullanımının İşaretleri:

* Öksürük

* Gıcık

* Ağız kokusu

* Atletik performansta düşüş

* Lekeli dişler ve giyim

* Nefes darlığı

Bu alışkanlıktan kurtulmak için ona destek verin.

* Çocuğunuzun sigarayı neden içmek istediğini açıkça konuşun. Sigara onun için neden çekici.

* Çocuklar şu andaki davranışlarının gelecekte onların sağlığına ne kadar zarar vereceğini bilmeyebilir. Sigaranın kötü taraflarından belirli aralıklarla konuşun. Ona harcayacağı parayı başka şeylere harcayabileceğini, nefesinin kesilebileceğini, dişlerinin sararacağını ve üstünün başının kokacağını söylemelisiniz.

* Koyduğunuz kuralları sıkı sıkıya uygulayın. Örneğin evde sigara içmesine asla izin vermeyin.

* Eğer size “istesem bırakırım” derse, çok sevdiği bir yiyeceği 1 hafta yememesini isteyin.

* Bu konuda devamlı başının etini yemeyin. Sigarayı bırakmaya onun karar vermesi gerekir.

* Çocuğunuzun sigarayı bırakma planı yapmasına yardım edin, onun bırakma kararını destekleyin.

* Sigarasız hayatın güzelliklerinden bahsedin. Bağımlılıktan kurtulma, daha sağlıklı bir vücut, iyi bir atletik performans, güzel bir görüntü.

* Sigarayı bırakma konusunda uzmanlardan destek alın.

Eğer Siz Sigara İçiyorsanız

Çocuklar anne babalarının sözleriyle yaptıkları arasındaki farkları hemen anlarlar. Büyüdüklerin anne babaları gibi olmak isterler. Bu sebepten sizin sigarayla ilişkiniz onlar için önemlidir.

Eğer siz sigara içiyorsanız.

* Öncelikli olarak sigaraya başlamakla hata yaptığınızı ona söyleyin ve tekrar hakkınız olsa asla başlamayacağınız belirtin.

* İkinci adım olarak sigarayı siz de bırakın. Bu kolay bir şey değil belki vakit alacaktır ama eğer siz bu alışkanlıktan kurtulursanız çocuğunuz da aynı şey için motive olacaktır. Araştırmalar gösteriyor ki anne babası sigara içen çocuklar daha kolay sigara tiryakisi oluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir