LYS SBS YGS

SINAV KAYGISI VE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ

sbsfotoSınav zamanı yaklaşıyor. SBS, LGS ve YGS.  Zorlu bir görev.  Bir meydan okuma.

Sınavlar birçok çocuk ve ebeveyn için büyük baskıları da yanında getiriyor. Çocuk çok çalışmış olabilir, çok sayıda  test kitabını  devirebilir ama sınava girerken yaşayabileceği panik ve heyecanla her şey alehine olabilir.  Bu sınavlar çocuğun sınıfta yaşadığı  sınava benzemiyor. Sınav kaygısı ve stresi  çocuğun kişiliğinden kaynaklanabileceği gibi çevre baskısıda bu durumu tetikleyebilir.

Çocuktaki bu gerginlik başlangıçta anlaşılamayabilir. Ancak aniden beliren huzursuzluk, asabiyet veya aşırı heyecan gözlemlenebilir.  Çocuk motivasyonsuz, hiç bir şeyden zevk almayan bir kişiye dönüşebilir.  Kardeş veya arkadaş ilişkilerinde, uykuya geçiş sorunlarında artış olabilir. Karın ve baş ağrısı gibi fiziksel şikayetler baş gösterebilir.

Peki, çocuklarımıza sınav kaygısı ile baş etmelerinde nasıl yardımcı olabiliriz?  Bir anne ve Çocuk Yoga Eğitmeni olarak, aile ve öğretmenlerin de görevleri olduğunu düşünüyorum. Çocukları ciddiye alarak bu zorlu hazırlanma sürecinde onlara destek olmanız gerekiyor.  Motivasyonlarını yüksek tutabilmek için sürekli yanlarında olduğunuzu bilmeleri gerekiyor. Bu dönemde planlı çalışmanın önemini vurgulamak, rahat olmak  ve espri anlayışınızı kaybetmemeniz önemli.

Çocuklar bu sınavın onların hayattaki tek şansı olmadığını ve başka seçeneklerde olabileceğini bilmeli.  Korku gerginlik yaratır ve düşünmeyi negatif etkiler. Bloke eder.  Bunlar bu tür sınavlarda en az istediğimiz hislerdir.  Çocuklar gergin anlarında paniklerken nasıl hareket edeceğini bilirse bütün bunların üstesinden gelebileceğini anımsar. Doğru teknikleri biliyor ise sınav korkusu ile de başa çıkabilir. Bir Alman üniversitesinde iki binden fazla öğrenci üzerinde araştırma yapılmış.  Sınava YOGA VE GEVŞEME teknikleri ile hazırlanan çocuklar bu teknikleri bilmeyen çocuklara oranla sınav heyecan ve kaygısı ile başa çıkmayı başarmış.  Dolayısıyla sınav başarıları daha yüksek çıkmış.

Bir çok  gevşeme metodu vardır.  Nefes ve Yoga hareketleri,  otojenik training, onaylama (kendine olumlu sözler söylemek) ve PME (progressiv muscle relaxation) gibi. Bu tür metotları sınav öncesi benimseyen çocuklar sınava daha rahat ve güvenli girerler. İhtiyaç duyduklarında zihni bloke etmeden rahatlama tekniklerini uygulayarak rahatlayabilirler. İyi bir bilgi birikimi ve sınava hazırlığı olmuşsa sınavda başarılı olurlar.  Yoga ve nefes tekniklerinde öğrenilen hareketleri yaparak rahatlar, onaylamalarla bütün negatif duyguları bir düğmeye basar gibi kapatabilirler. Bu çalışmalar düzenli yapıldığında  kompetanları gelişerek negatif duyguları pozitife dönüşür.

İyi bir sınav hazırlığına erken başlanmalıdır.  Rahatlama tekniklerini öğrenmek konsantrasyon süresini de uzatacaktır..

Sınav günü geldiği vakit tek yapılması gereken sınava odaklanmaktır.  Sınav kağıdını iyi okumak, soruyu iyi anladığından emin olmak önemlidir.  Panik durumunda nefes ve yogada öğrendiği nefes tekniklerin hatırlamak ve kısaca uygulamak iyi gelir.  Bazen bir taşın üzerine çizilen aslanı cebimize koyup sınava girmek iyi gelebilir. Çünkü onaylamalarla  (ben güçlüyüm herşeyi başarabilirim) demek  çocuğa hiç ummadığı bir  sonuç getirebilir.  Böylece çocuk sınav sonunda elimden geleni yaptım hissi ile sınavdan mutlu ayrılabilir.

Bütün çocuklara sınavlarda başarılar!

Manolya Sacli

Yoga Eğitmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir