OKUL HAYATI

ÇOCUKLARINIZI KİTAP OKUMAYA TEŞVİK ETMENİN YOLLARI

                                                                                                                                                                                                                          Çocuğunuzun yeterince kitap okumadığını mı düşünüyorsunuz? Bunun için ne yapabileceğinizi bilmiyor musunuz? Bu konuda pek çok uygulama ve oyun bulunmakta. Aşağıda günlük hayatta rahatlıkla kullanabileceğiniz bazı yöntemleri bulabilirsiniz.

 
 
Çocuğunuzla Beraber Sırayla Yüksek Sesle Okuma Yapın:
Kitabın bir bölümünü siz diğer bölümünü çocuğunuz yüksek sesle okusun.  Bölümler arasında o bölümde olan olayları da konuşun. Bu sayede çocuğunuz kitabı daha iyi anlayacaktır. Bu yöntemin bir diğer avantajı ise çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz olacaktır.
 Ona Motive Edici Bir Program Önerin:  Çocuğunuzun yatmadan önce kitap okuması şartıyla 30 dk daha geç yatmasına izin verebilirsiniz veya TV seyretmek isteyen çocuğunuza her dakika için aynı süre kitap okuma şartı getirebilirsiniz. Kitap okuma dakikalarını takip ederek belirli bir limite ulaştıklarında ödül günü düzenleyebilir bu günde lunapark, oyun parkı ya da yemeğe gidebilirsiniz.
Kendi Kitap Okuma Gününüzü Yaratın: Haftada 2 günü kitap okuma günü ilan ederek çocuğunuzun bu günlerde kitap okumasını sağlayabilirsiniz, daha sonra okuduğu kitaplarla ilgili notlar yazabilir. Çocuğunuza seveceği türden bir defter alabilirsiniz, her kitabı bitirdiğinde bu deftere kitabı okuma tarihini, kahramanlarını, konusunu ve kitapta onu etkileyen şeyleri yazabilir. Kitabın karekterlerinin resimlerini çizebilir.
Yolda Okuma:Bu daha çok okumaya yeni başlayanların okuma hızlarını artırabilecek eğlenceli bir yöntemdir. Bu oyunu araba hareket halindeyken oynayabilirsiniz. Herkes sırayla billboardları, mağaza isimlerini, sokakta okunabilecek her şeyi okumaya çalışır. Yüksek sesle en fazla kelime okuyan oyunu kazanır.
Kitabı Resmettirin: Kitap okumayı sevmeyen çocuklara uygulanabilecek bir diğer yöntem de şu olabilir; kitabı siz okursunuz ondan da kitabı resmetmesini isteyebilirsiniz. Böylece çocuk kitaba yakınlaşacak daha sonra kendisi de okumak isteyecektir.
Okuma Ödülleri Verin: Kitabın kalınlığına ve zorluk derecesine göre kitaplara puanlar verebilirsiniz. Çocuğunuz okudukça bu kitaplardan puan alır. Bu puanlar birikir ve buna göre de çeşitli ödüller verilebilir. 30 puan toplarsan istediğin tişörtü alabiliriz, 50 puan toplarsan sinemaya gidebiliriz gibi. Çocuğunuzun istediklerini küçükten büyüğe puan karşılığı olarak sıralayabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir