LYS

TÜRKİYE’ NİN EN BAŞARILI LİSELERİ

 

 

 

 

 

OSYM

ÖSYM 2012 yılında lise son sınıfta  LYS’ye giren öğrencileri baz alarak okulların başarı grafiğini hazırladı. Puan ortalamalarına göre en başarılı liseler özel fen liseleri oldu.

 

ÖSYM  geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da ‘Ortaöğretim Kurumlarına Göre Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sonuçları Kitabı’ nı yayınladı. 2012 YGS ve LYS verilerine göre il il tüm okullarında Türkiye sıralamaları mevcut. Değerlendirmeye Türkiye’de 8 bin 279 lisenin son sınıfında okuyan ve sınava giren 766 bin 766 öğrencinin YGS ve LYS’deki tüm puan türlerindeki okul ortalamaları, her dersteki net, puan ortalamaları ve bu puanlarla sıralamadaki yerlerini belirledi. Okulların kendi türleri arasındaki derecelerin de yer verildi. ÖSYM puan türlerindeki sıralamaya en az ‘5’ öğrencinin sınava girme şartını koydu. Liseden mezun, üniversite öğrencisi ya da üniversite mezunları bu hesapta yer almadı. Kazanılan lisans ya da ön lisans bölümlerinde ‘Özel Yetenek Sınavı’ ile girilen okullar da dahil edilmedi.
TEK tek hangi okuldan kaç adayın sınava başvurduğu, kaçının lisans, önlisans, açıköğretim ya da sınavsız geçiş hakkıyla kaç öğrencinin üniversite girdiği bilgisine de kitapçıkta yer verildi Kitap, tüm liselerdeki tabloyu ortaya koyan kapsamlı bilgiler içerdi. Bu kitapçıktan derlenen verilere göre, farklı alanlarda ve farklı türlerdeki okulların ilk 10 sıralamasında yer alan okullar da ortay çıktı.
lys2012 en başarılı liseler

 

Semra KARDEŞOĞLU / semra.kardesoglu@aksam.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir