SAĞLIK VE BÜYÜME

SINAV ÖNCESİ BESLENME

beslenme1

Sınav takviminin oldukça yoğun olduğu bir dönemdeyiz. Çocuklarımızın eğitim hayatında önemli yer tutan sınavlarda başarılarını arttıracak temel şartlardan biri bilinçli beslenmedir.

Zihnin sağlıklı çalışabilmesi için yeterli ve dengeli beslenme gereklidir. Bazı besin grupları ile başarının desteklenmesi mümkündür.  Mesela havuç hafızayı, pancar beyin hücreleri arasındaki iletişimi olumlu yönde etkileyen iki besin maddesidir. Bu nedenle beslenme listelerine eklenmesi önerilen besinlerdir.

Diğer yandan başarılı çocuğun yemek listesinin olmazsa olmazı yumurta ve tavuktur. Bu besinler dikkat eksikliğini azaltan grupta yer alırlar. Sağlıklı bir zihin ve beden için günde 2-3 porsiyon süt, yoğurt ve türevleri de tüketilmelidir.

Bilimsel çalışmalar algılamayı arttıran ve hafızayı güçlendiren bazı besinlerin olduğunu ortaya koymuştur: Avokado, havuç, ısırgan otu, yaban mersini, limon, balık, etler, fındık, yer fıstığı, badem ve ceviz, yumurta, süt, yoğurt, kepekli tahıllar ve pekmez gibi.

Beslenmenin beyin gelişimine ve hafıza üzerinde etkisi büyüktür.  Beslenmede besin çeşitliliği esas alınmalı, tek tip beslenmekten kaçınılmalıdır.

Karın doyurmak ve dengeli beslenmek birbirinden çok farklı olgulardır. Güne kahvaltı öğünü ile başlanmalı ve öğün atlanmamalıdır.

Sınavın bir gün öncesinde beslenme ; gaz problemi oluşturacak kurubaklagil, lahana gibi besinlerden uzak durulmalı, başarıyı etkileyeceği için kızartma, bir çok besinin bir araya gelmesiyle oluşan karışık yemekler, çok yağlı, ağır soslu yemekler tercih edilmemeli mümkün olduğu kadar hafif yağsız besinler tüketilmelidir, akşam yemeğinde her besin grubundan dengeli bir yemek mönüsü seçilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir