Aile ve Ebeveynlik

EKRANDAN UZAK DUR HAFTASI

IPADCOCUK

#ekrandanuzakdurhaftasi

 

Bugün oturmuş bu hafta ne yazayım diye düşünürken Uluslararası Doğal Ebeveynlik organizasyonundan (UDE) gelen maili açtım. Ve bu haftayı organizasyonun “Ekrandan uzak Durma Haftası” olarak seçtiğini öğrendim.

Yani 29 Nisan–5 Mayıs arası televizyonları, bilgisayar oyunlarını, kısaca teknoloji ile beraber gelen tüm eğlence aletlerini kapatıp etrafınızdaki gerçek dünyayı açma zamanı olsun diyor UDE.

Peki ya biz?

Bu hafta ekranları kapatıp çocuklarımızla ilgili konuştuğumuz her şeyin bir teoriden daha fazla olduğunu gösterebilir miyiz kendimize.

Yani bu hafta onlarla doğaya çıksak, oynasak, kitap okusak, ip atlasak, arkadaşlarla buluşsak ve ekranları tamamen kapatsak… Ne dersiniz?

Örneğin UDE bu hafta twitter ve facebook unu kapatacak. Belki biz de bir tweet atıp “Ekrandan Uzak Durma Haftasına” katılmamız dolayısıyla online olmayacağımızı söyleyebiliriz.

Ancak bunu ille de bir hafta yapmak durumunda değiliz. Bu etkinliğe kendi sınırlarımız ölçüsünde katılabiliriz.

 

UDE’den Stacey Jagger’in işte bu haftayla ilgili önerileri:

1-Televizyon ve bilgisayarı bir haftalığına kaldırın

2- Çocuklarınızın gözlerine sonra da kendi duygularınıza bakın

3- Doğaya çıkın

Ben bu önerilere bayıldım. Hep ekranın, teknolojinin çocuklar üzerindeki etkilerini söyleyip duruyor ama bu konuda pek bir şey yapmıyoruz. Neden? Çünkü bizler için de ekran zamanı vazgeçilemez bir yerde.

Disney dünyası geçenlerde onları ziyaret eden çocukların en çok ilgisini çeken şeyleri öğrenmek için bir araştırma düzenliyor. Etraftaki pek çok şeyin ötesinde çocukların en çok baktıkları şey ebeveynlerin elindeki cep telefonları.

Bu hafta “anne telefona bakma, bana bak” diyen çocukların bu isteklerini onlar söylemeden biz yerine getirsek; yani gerçekten telefonları, bilgisayarları rafa koysak…

Mesela kapının önüne çıksak, ip atlasak, lastik oynasak. Çocuklarımıza 5 taş oynamayı öğretsek…

Biliyorum çoğumuz için sosyal medyadan kopmak biraz zor.

Şöyle tweet ler atabiliriz ama: “Kızım 10 dakikaya okuldan geliyor o yatana dek offline ım”. Oğlum okuldan gelmek üzere yarın sabah onu okula uğurlayana dek offline’ım”.

#ekrandanuzakdurhaftasi ile paylaşalım tecrübelerimizi…

Sevgiyle Kalın

Nilüfer Devecigil

Kaynak:  http://www.hthayat.com/yazarlar/nilufer-devecigil/1013556-ekrandan-uzak-dur-haftasi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir