AKTİVİTELER

DOĞAN CÜCELOĞLU İSTANBUL’ DA

doğancüceloğlu

DOĞAN CÜCELOĞLU, İSTANBUL’da…

Doğan Cüceloğlu, 11 Mayıs 2013 Cumartesi günü saat 14:30’da, Kadıköy Belediyesi, Kozyatağı Kültür Merkezinde (Kozzy Alışveriş Merkezi içi), AİLEDE İLETİŞİM VE BAŞARI adlı konuşmasını yapıyor.

Konuşma katılıma açık ve ücretsizdir.

Adres: Bayar Caddesi Buket Sokak No: 16 Kozyatağı – İstanbul
Tel: 0216 658 00 14

 

0 thoughts on “DOĞAN CÜCELOĞLU İSTANBUL’ DA”

 1. SENİ HERKES SEVMESİN

  Zaman zaman bilinmeyen nedenlerden dolayı insanların bazıları bizden hoşlanmayabilir ve bunu açıkça söyleyebilirler. Böyle durumlarda bir hata yaptığımızı düşünürüz ve bu durumu düzeltmeye çalışırız. Kendimize kızar ve neden yanlış yaptığımız konusunda kendimize kötü davranırız. Aslında kendimize, bizi sevmeyen insanlar için neden böyle bir çabaya girdiğimizi sormamız gerekirken, istem dışı bir refleksle başkaları için kendimizi değişme gayreti içerisinde buluruz. İnsanların sizden hoşlanmaması durumunda çözüm kendinizi değiştirerek onların sizi sevmesine çalışmak değildir aslında, yalnızca herkesi memnun etmenin mümkün olmadığını bu çabaların boşuna olduğunu anlamaktır.
  Siz davranışlarınız ile var olamazsınız. Yanlış yapmak sizi kötü bir insan yapmaz; yalnızca bazı durumlara göre kötü kararlar vermiş bir insan yapar. Bazen sonuçlarını düşünmeden bazı davranışlarda bulunursunuz. Bazen de nedenleri hakkında düşünmeden içimizden geldiği gibi davranırız. Aslında bu davranışlar akılsızca yapılmış sayılmazlar, o an size normal görünür ve en iyi oymuş gibi görünür, ama sonradan öyle olmadıklarını anlarız. Şunu aklınızdan çıkarmayın, yanlışlarınızın sizin insanlığınızla bir bağlantısı yoktur. Hatalardan kaçınarak iyi bir insan olamayacağınız gibi, hata yapınca da kötü bir insan olmazsınız. Hatalarınız karşısında ezilmek yerine hayatınız boyunca yapmış olduğunuz pek çok doğru davranışı düşünün. Başka bir açıdan bakarsak, yalnızca yaşıyor olmak bile, bir günde birçok karar vermemizi gerektirir ve bu kararlardan bazılarının da hatalı olması çok doğaldır. Yanlışlarınıza oranla doğru yaptıklarınız daha fazladır. Bu sebepten dolayı yaptığınız yanlışlar yerine, yaptığınız doğruları düşünerek kendinize daha iyi davranabilirsiniz.
  Başka insanların sizin hakkınızdaki düşünceleri, sizin hatalarınıza daha fazla üzülmenizi sağlar ki bu da kısa veya uzun süreli mutsuz olmanızı sağlar. Bu genç yaşta tabii ki hatalar yapacaksınız. Yaptığınız bu hatalarda önemli olan unsur, bu hatalardan ders almasını bilmek ve bir daha yapmamaya çalışmaktır. Hep hata yapmaktan korkan insanlar, bir şeyler yapmaktan kaçınırlar. Hiçbir şey yapmamaktansa bazen hata yapmak daha iyidir. Sizin kendinizi bilmeniz ve bu hataların sizi geliştirmesi ergenlik doğası için önemlidir. Hatalarınız yüzünden sizi sevmeyenler varsın sevmesinler, önemli olan hatalarınıza rağmen sizi seven insanlardır.
  Başkaları istiyor diye olmadığınız gibi davranmak sizi yorar ve daha çok hata yapmanızı sağlar. Bu durumu akışına bırakarak çevrenizde size gerçekten değer veren insanları ayırt etmelisiniz. Göreceksiniz ki sizi hata yaptığınız için eleştirenler sizden çok daha büyük hatalar yapmaktalar. Önemli olan hatanın sayısı değildir, hataların telafi edilme çabası ve gelişimimize katkılarıdır. Eğer doğru kullanmayı bilirsek yapılan hatalar bize kalıcı ve önemli birer yaşam tecrübesi olurlar.
  Sizde biliyorsunuz ki özellikle aileniz hatalarınıza rağmen yanınızda olurlar işte aile bu yüzden çok önemlidir. Öncelikli olarak ailenize değer vermelisiniz daha sonra arkadaşlarınız gelmelidir. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda bunu öncelikle ailenizle paylaşın emin olun ki çözümü olmayan bir sorun yoktur ve çözümü olan bir şey de sorun değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir