YGS

2013 ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI (OBP) NASIL HESAPLANACAK?

OSYM

2013 ÖSYS ‘de daha önceki yıllardan farklı olarak yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarı puanı dikkate alınacaktır. Öncelikle öğrencilerin 100 üzerinden diploma puanları hesaplanacaktır. Diploma puanları 9, 10, 11 ve 12. sınıflardaki ağırlıklı yıl sonu puanlarının toplanıp dörde bölünmesiyle bulunur. Diploma puanları 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir. En düşük diploma notu olan 50 için OBP 250, en yüksek diploma notu olan 100 için OBP 500 olarak hesaplanacaktır, 50’nin altında olan diploma notları 50 olarak alınacaktır.

 

Bu şekilde hesaplanan OBP’nin %12’si merkezi sınavda alınan puana eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacaktır.

 

Diploma Puanları İlan Edildiğinde Mutlaka Kontrol Edilmeli

 

Diploma puanları belirlenen oranda ham puan ekleneceği için geçmiş yıllara göre daha önem kazanıyor. Diploma puanları e-okuldan alınan yılsonu ortalamalarına göre okul idaresi tarafından hesaplanıp ÖSYM’ye bildiriliyor. Okul tarafından sisteme girilirken hatalar yapılabilmekte ve bunun telafisi ne yazık ki yok, geçen senelerde okul yönetiminin hatası yüzünden puan kaybeden pek çok öğrenci oldu. Bu sebepten adaylara tavsiyemiz diploma puanları listesini okulları duyurduğunda kontrol etmeleri ve itiraz süresi için gerekli düzeltmeleri yaptırmalarıdır.

 

OBP Hesaplanırken Farklı Katsayılar Uygulanacak mı?

 

Tüm adayların OBP’leri 0,12 katsayısı ile çarpılacak.

Tübitak yarışmalarında derece alan adayların OBP’si elde ettiği başarı türüne göre ayrıca bir katsayı ile çarpılıp puanına eklenecek.

Bir önceki yıl kontenjanlı bir programa yerleşen adayların OBP’si 0,12 yerine 0,06 katsayısı ile çarpılacak.

Meslek liselerinden mezun olanlar kendi alanlarıyla ilgili 4 yıllık programı seçmeleri halinde OBP’leri ayrıca 0,06 katsayı ile çarpılıp puana eklenecek.

 

Son sınıf adayların diploma puanlarıyla ilgili yapabileceği bir şey yok ama şu anda 9,10 veya 11. sınıfta okuyan öğrencilerin notlarını olabildiğince yüksek tutması ve bu sayede diploma puanlarını olabildiğince artırmaları mezun olurken işlerine oldukça yarayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir