OKUL HAYATI

10.SINIFTA DERS SEÇİMİ NEDEN ÖNEMLİ?

dersçalışan

Ders Seçimi Neden Önemlidir?

9.sınıfın sonunda öğrenciler bir yol ayrımına gelir. Eskiden alan seçimi olarak tanımlanan süreç artık ders seçimi olarak tanımlanmaktadır. Öğrenciler ileride seçecekleri mesleklere göre uygun dersleri 10.sınıftan itibaren seçerek okurlar. Lisede en uygun derslere yönelmek ortaöğretimden başarı ile mezun olmasını, üniversitede hayalini kurduğu bölümde okumasını, sevdiği ve başarılı olacağı bir işte çalışmasını ve tüm bunların sonucunda da mutlu ve başarılı bir birey olmasını sağlar. Bu sebepten 9. sınıfın sonunda yapılan ders seçimleri öğrencinin bütün hayatını etkileyecek önemli bir karardır.

Bu aşamada öncelikli olarak öğrencilerin meslekleri tanıması gerekmektedir. Meslekleri tanımanın yanı sıra hangi derslerde başarılı olduğu, hangi konulara ilgi duyduğu, yeteneklerinin neler olduğu, ilgi alanlarının neler olduğunun belirlenmesi de sağlıklı ders seçimi için olmazsa olmazlardır.

Öğrenci tüm bu soruların yanıtlarını bulmaya çalışırken ders öğretmenlerinin ve rehber öğretmeninin de görüşlerini almalıdır.

 

Ders Seçimi Ne Zaman Yapılır?

Veli, sınıf öğretmeni ve rehber öğretmenin işbirliği ile ders kesiminden itibaren haziran ayının son iş günü mesai bitimine kadar öğrencilerin derslerini seçmesi gerekir. Seçilen dersler, öğrenci veya velisi tarafından okul müdürlüğüne yazılı olarak bildirilir.

 

Ders Seçimlerinde Değişiklik Yapılabilir Mi?

Öğrencinin isteği ve okulun şartları göz önünde bulundurularak ders yılının ilk haftası içinde de ders seçiminde değişiklik yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir