Aile ve Ebeveynlik

DEVLET OKULU HATA MIYDI?

cocuk

Malum, zaman okul araştırma zamanı. Herkesi aldı bir telaş. Özel okullar tanıtım günlerine başladı, anne-babalar özel mi devlet mi, hangi okul, nasıl bir öğretmen sorgulamasına…

 

Biz de geçen seneki koşturmalarımızdan sonra rahata erdik diye düşünürken yeni bir arayışa giriyoruz bu sene… 5 senedir yaşadığımız Göktürk’ten Anadolu Yakası’na geri taşınacağız. Seneye orada bir okula devam edecek Deniz, hangi okul bilmiyoruz, sadece devlet okulu olacağını biliyoruz.

Sürekli sorular geliyor: Devlet okulunda bir sene geçirmiş bir veli olarak düşüncen nedir? Sence iyi mi yaptın, kötü mü?… gibi.

Öncelikle şunu söyleyeyim: Geçen sene bu zamanlarda, ve hatta Eylül ayında, ve hatta ve hatta Ocak ayındaki düşüncelerim, bugünkünden farklıydı. Bugün, bir okulda olması ve olmaması gerekenler hakkında o zaman düşündüğümden çok farklı düşünüyorum; özel ya da devlet, fark etmez.

Bir kere, okulların çocukları evden uzaklaştırmak adına önemli bir fonksiyonları olduğunu kabul etmekle birlikte (söylemek istediğime katılmayanlarla yaz tatilinin ortasına doğru tekrar konuşalım),kitlesel eğitim sistemi denilen herkesi-tek-tip-yetiştirmeyi hedefleyen uygulamanın insanlığın başına gelen en büyük talihsizliklerden biri olduğunu düşünüyorum bugün.

Geçtiğimiz ay Eğitim Reformu Girişimi’nin düzenlediği İyi Örnekler Konferansı‘nda sunum yapan Trung Le, Einstein’in şu sözünü paylaşmıştı:

Einstein

“Herkes üstün zekalıdır. Ama bir balığı ağaca tırmanabilme yeteneğiyle değerlendirirseniz bütün hayatını aptal olduğunu düşünerek geçirecektir.”

İşte bu kitlesel eğitim sistemi böyle yapıyor. Hepimiz, birbirimizden ne kadar farklı olduğumuz değerlendirilmeksizin aynı şeyleri, aynı şekilde öğrenmeye çalışıyor, aynı değerlendirme kriterlerine tabi tutuluyoruz.

Devamını okumak için :

http://blogcuanne.com/2013/05/07/devlet-okulu-hata-miydi/

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir