OKUL HAYATI

SINAVLARDA BAŞARILI OLMAK İÇİN NASIL HAZIRLANMALI

Gerçekçi bir çalışma planı oluşturun ve sınava çalışmaya yeterince süre önce başlayın

Daha uzun bir zaman dilimi yayılmış kısa süreli çalışmalar sınav öncesi kısıtlı bir zaman aralığına sıkıştırılmış yoğun çalışmadan daha verimli olacaktır. Çalışmanıza daha önce çalıştığınız konunun kısa bir tekrarından sonra başlayınız. Böylece daha önce çalıştığınız konu canlı kalacak ve sınava daha önceden çalışmaya başlamış olacaksınız. Her gün az bir konu öğrenmek, tekrarlara yeterince zaman ayırmak sizin uzun dönem hafızanızı güçlendirecek,  konuları unutmamanızı sağlayacaktır. Sınav öncesi kısıtlı bir sürede her şeyi öğrenmeye çalışırsanız kısa dönem hafızanız o kadar yeni bilgiyi depolayamayacaktır.

Hangi kavramların daha önemli olduğunu belirleyin.

Önceliklerinizi belirleyin, önce en önemli kavramları çalışın.

Ne tip sorular gelebileceğini tahmin etmeye çalışın.

“Ben bu sınavı yapsaydım nasıl sorular sorardım?” sorusuna yanıt vermeye çalışın.

Sadece Ezberlemeyin

Bilgileri sadece aklınızda tutmaya, ezberlemeye çalışmayın. Konuyu anlamaya çalışın, karşılaştırma yapın ve yorum yapmaya çalışın. Konuyu daha iyi anlamayabilmek için mutlaka yazarak çalışın. Konu üzerinde konuşun ve analiz edin. Varsa tablolar, grafikler ve şekilleri yorumlamaya çalışın, bunları kendiniz çizmeye çalışın.

Özet Çıkarın

Ana kavramlarla ilgili olarak ders notlarınızdan, derste yapılan sunumlardan, basılı materyallerden yola çıkarak kendinize özetler çıkarın, bu özetlerde bilgiyi tablolara, grafiklere, şekillere dökün, kısa özetler yapın. Konular arasında bağlantı kurun. Geçen terimleri tanımlayın, konuları açıklayın ve konuda geçen problemler varsa çözün.

Sınava hazırlanmış öğrencilerle birlikte çalışın

Bu derste iyi olan arkadaşlarınızdandestekalın. Bu sayede aklınıza takılan soruları sorabilir, konuyu daha iyi anlayabilirsiniz.

Eski sınavları inceleyin

Geçmişte sorulmuş soruları incelemek, sınavın nasıl bir sınav olacağına dair size ipuçları verir. Bu sayede hangi seviyede sorular sorulduğunu da görme şansınız olur. Buna çok odaklanmayın, önemli olan konuyu anlamanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir