Aile ve Ebeveynlik

SBS ANNESİ OLMAK!

sbsimages          Henüz kızım üç yaşında yuvaya yeni başlamışken kendime bir söz vermiştim. O tarihlerde adı OKS olan sonraları tek yıllık SBS, üç yıl üst üste SBS ve nihayet bu yıl tekrar teke inen SBS halini alan sınav çarkına kızımı sokmayacaktım. Yıllar öyle hızlı geçti ki şimdi SBS denen sınavın eşiğindeyiz. Türkiye ‘ deki eğitim sisteminin gerçeği ile burun burunayız.Bu durumun dışında kalabilmek ne mümkün!

       Bu yıla kadar kızımın arkadaşlarının anneleriyle bir araya geldiğimizde konuştuğumuz konuları hatırlıyorum, bam başkaydı. Bu yıl konu başlıkları malum; senin ki hangi dershaneye gidiyor,  iyi bir matematikçi arıyorum önerisi olan var mı, falanca okul geçen yıl kaç puanla kapatmış, filanca okulun kontenjanı neydi? Liste uzadıkça uzar.

         Maalesef  ben ve benim gibi kendini sisteme kaptırmayacağını söyleyen bir çok annenin durumu aynı.  Eğitimli, bilinçli, farkındalığı yüksek anneler bile bu düzenin parçası olmaktan kendimizi kurtaramadık. Oysa önemli olanın; mutlu, öz güveni tam, kendisiyle barışık, ne istediğini bilen çocuklar yetiştirebilmek olduğunu biliyoruz.

        Kendime ve diğer SBS annelerine sınav sonucu ne olursa olsun, hayattaki en değerli varlıklarımızın çocuklarımız   olduğunu, sınav sonucunun onların değerini değiştirmeyeceğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

           Kendine güvenen yarınlara umutla bakan çocuklarla  şen bir dünya diliyorum.

Ayfer Anacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir