OKUL HAYATI

ÇOCUĞUNUZUN EL KASLARINI NASIL GELİŞTİRİRSİNİZ?

motor becerileri

Çocuğunuzun yazı yazmaya başladığında kalemi rahatlıkla tutabilmesi ve harfleri yazabilmesi için el ve parmak  kaslarının gelişmesi çok önemlidir. Çocuğunuzun el kaslarını geliştiren bazı aktiviteleri aşağıda sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. Oyun hamuru ve çamurla oynama çocukların el ve parmak kaslarını geliştirmekte çok önemli bir rol oynar.

Oyun hamuru ile oynarken çocuğunuz hamuru sıkar, yoğurur, hamurdan parça koparır, hamuru yuvarlar,  hamura şekil vermek için bastırır, hamuru keser, tüm bu hareketler çocuğunuzun el kaslarını geliştirir.

2. Çocuk parkında yapılan bazı hareketler de el kaslarının gelişmesinde çok faydalıdır.

Tırmanma, asılma, sallanma, gibi çocuğunuzun üst vücudunu ve kaslarını geliştirecek aktiviteler motor becerilerin gelişmesi için de çok önemlidir. Bükme, çevirme gibi hareketlerde omuzlarının, dirseklerinin,  bileklerinin ve parmaklarının esnekliğini ve çevikliğini geliştirir. İtmek, çekmek, asılmak, kendini yukarıya çekmesi de kol kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. El arabası hareketi, yengeç yürüyüşü, tırtıl yürüyüşü de çocuğunuzun kaslarını geliştiren hareketlerdir.
3. El göz koordinasyonu için ipe değişik malzemeleri geçirerek odasına asacağınız bir süs yapabilir, büyük bir iğne ile düğme dikmesini sağlayabilirsiniz.

4. Makas kullanması da çocuğunuzun el kaslarının gelişimine çok faydalı olacaktır.

5. Bahçede yada parkta yapacağı şu hareketler de motor becerilerine fayda sağlayacaktır. Kumu dökme, kürekle oynama, kuma şekil verme hem eğlenceli hem de faydalı bir oyun olacaktır. Eğer dışarı çıkamıyorsanız pirinç, mercimek, mısır vb bir tahılla da aynı şeyi yapabilirsiniz.

6.Çocuğunuzun yaşıyla doğru orantılı olarak günlük bazı görevleri yerine getirmesi de kaslarını geliştirecektir. Bardağa su doldurma, sprey boya ile boya yapma, cam silme ve toz alma çocuğunuzun yapabileceği bazı ev aktiviteleridir.

7. Boncuk dizme, puzzle yapma, legolardan bir şey inşa etmesi de çocuğunuzun motor becerileri ve el göz koordinasyonu için faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir