LYS OKUL HAYATI

ÜNİVERSİTE SINAVINA İKİNCİ SENE TEKRAR GİRMEK

sınav ve ogrenci

 

YGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte bazı 12.sınıf öğrencilerinin kafasından seneye tekrar üniversite sınavına girme fikri geçmeye başlar. YGS’de istediği sonucu alamadığını düşünen öğrenciler bir sene daha hazırlanarak daha iyi bir puan almayı hedefler. Bu gerçekten doğru bir karar mıdır? Böyle bir karar verilirse ne yapmak gerekir?

Öncelikli olarak şunu göz önünde bulundurmak gerekir ki, YGS öğrencinin puanının %40’ını etkiler, %60 ise  LYS’den gelecektir. Bu sebepten YGS’de sıralamanızın beklentinizin altında kalması LYS’de başarılı olamayacağınız anlamına gelmeyecektir. Pek çok öğrenci YGS deki sıralamasının çok çok üstünde bir sıralamayla LYS’yi tamamlayabilir. Bu sebepten YGS sonucunuza çok fazla takılmadan LYS eksiklerinizi tespit edip hızla çalışmaya başlamak önemlidir.

Sınava tekrar girme kararını şu anda almanız çok sağlıklı değildir. Böyle bir karar aldığınız takdirde geri kalan sürede hedefsiz şekilde vakit geçirirsiniz bu da bir sonraki senenin sınav sonucunu etkiler. Bu kararın LYS sonuçlarının açıklanmasından sonra, sizin hedefleriniz ile yerleşebileceğiniz yerler arasındaki uyuma göre verilmesi en doğru hareket olacaktır.

Hedeflerinizin çok uzağına düştüyseniz o zaman yeniden hazırlanmayı deneyebilirsiniz. Ancak şu unutmamalıdır ki bir sene daha sınav stresi yaşayacak ve hayata bir yıl daha geriden başlayacaksınız. Ayrıca yeni sınavda başarılı olup almayacağınızın garantisi de bulunmamaktadır.

Ancak çok disiplinli çalışan bir öğrenci iseniz, hedefleriniz çok yüksek ise ve hedefinize yaklaştığınız fakat ulaşamadığınızı düşünüyorsanız tekrar girmeyi denemelisiniz.

LYS puanları açıklandıktan sonra puanınızla girebileceğiniz hiç bir bölüm okumak istediğiniz bölüm değilse sınava tekrar girmeye karar verebilirsiniz. Ancak bu kararı verene kadar da LYS çalışmaya devam etmeli, bir sonraki senenin yükünü şimdiden hafifletmelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir