OKUL HAYATI

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ 150. YILINI KUTLUYOR

Boğaziçi Üniversitesi

1863 yılında Bebek Kampüsü’nde Robert Kolej olarak eğitim ve öğretime başlamış olan Boğaziçi Üniversitesi, dünyada ve Türkiye’de yaratmış olduğu eğitim geleneği ile akademik ve kültürel değerleri 2013-2014 yıllarında düzenleyeceği etkinliklerle toplumun farklı kesimleriyle paylaşıyor.

Etkinlikler Akademik Gelenek, Kültürel Birikim, Kampüste Edebiyat ve Sanat, Mezunlarla Buluşmalar, Toplum ve Boğaziçi başlıkları altında toplanmış.

Akademik Gelenek

Boğaziçi Üniversitesi 150. Yılına dünyanın önemli akademik merkezlerinden biri olarak giriyor. Bugüne kadar fen, sosyal ve beşeri bilimlerde oluşturduğu zengin birikimini yansıtmak, bilimin geleceğine bir perspektif sunmak üzere oluşturulan kutlama programı birçok akademik etkinliği içeriyor.

Kültürel Birikim

Boğaziçi Üniversitesi’nin Türkiye ve dünyada sahip olduğu öncü ve yenilikçi konumun en önemli dayanağı sahip olduğu tarihi ve kültürel mirastır. 1863 yılından bu yana oluşan bu miras birikimini yansıtmak amacıyla 150.Yıl kutlamaları boyunca düzenlenecek kültürel etkinliklerle geçmişi bugüne taşıyarak geleceğe bir perspektif sunulması hedefenmektedir.

Kampüste Edebiyat ve Sanat

Boğaziçi Üniversitesi kuruluşundan bu yana oluşturduğu ortamla bir çok sanat ve kültür insanının yetişmesine kaynaklık etmiştir. 150 yıl boyunca ortaya çıkan kültürel ve sanatsal birikim kampüslerde çeşitli etkinliklerle gündeme gelecektir.

Mezunlarla Buluşmalar

Boğaziçi Üniversitesi’nin en önemli değerlerinden biri Türkiye ve dünyada bulundukları her alanda başarılara imza atan mezunlarıdır. 150. Yıl kutlamaları boyunca mezunların üniversitede ve üniversite dışında düzenleyeceği etkinlikler hem birbirinden farklı Boğaziçili kuşakların buluşmasına vesile olacak hem de Boğaziçili değerlerin yeniden yaşanmasını sağlayacaktır.

Toplum ve Boğaziçi

Boğaziçi Üniversitesi 150 yıldır oluşturduğu birikimle toplumun ihtiyaçları konusunda duyarlı olmuş, ürettiği ve uyguladığı projelerle birçok konuda öncülük yaparak örnek olmuştur. 150. Yıl kapsamında da üniversite sahip olduğu bilgi ve deneyimi toplumun tüm kesimleriyle paylaşmak amacıyla bir dizi etkinlikler düzenleyecktir. Bu çerçevede öncelikle Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri genetikten psikolojiye, bilişimden tarihe çeşitli konularda güncel içerikte hazırladıkları seminerleri Türkiye çapında çeşitli platformlarda sunacaklar, toplumun bilgiye erişimine aracı olacaklardır.

 • Dünden Bugüne Boğaziçi Üniversitesi: 1863-2013 Kitap Tanıtım Yemeği

  17 Nisan 2013

 • Semantik Yaklaşımlarla Kütüphanelerde Günceli Yakalamak

  19 Nisan 2013 // 09:00 // Albert Long Hall

 • The Faculty of Arts and Sciences Lecture Series

  29 Nisan 2013 – 23 Mayıs 2013

 • Edebiyatla Sanat: Fulya Erdemci – Suna Ertuğrul

  6 Mayıs 2013

 • Boğaziçi Üniversitesi Korosu Konseri

  6 Mayıs 2013

 • İş Dünyasının Boğaziçili CEO’ları Buluşuyor

  28 Mayıs 2013

 • Boğaziçi Mezunlar Korosu Konseri

  13 Haziran 2013

 • Ders Dışı Zamanlar Sergisi

  Ekim 2013

150. Yıl Etkinliklerini www.150.boun.edu.tr adresinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir