Genel

BAŞARININ ANAHTARI KULAKTIR

kulak bebe

Kulağımız hayatımızda çok önemli bir rol oynamaktadır. Kulak duyma  işleminin  dışında; vücut dengemizi sağlar.Vücudumuzdaki tüm kasların hareketini kontrol eder.

Beynimizin enerji kaynağıdır. Kulağın uyarılması, beynin enerji depolamasını, zihnimizin netleşmesini ve yaşam enerjimizi yüksek tutmasını sağlar.

Kulağımızın duyma kalitesi azaldığında yorgunluktan depresyona, öğrenme zorluğundan iletişim bozukluğuna, hiperaktiviteden  dikkat eksikliğine kadar birçok soruna neden olmaktadır. Tomatis yöntemi kaliteli duymayı sağlayabilmenin en etkili, hızlı ve kolay yollarından biridir. Bu yöntem kulağın  dinlemeyi öğrenmesine ve daha iyi ses analizi yapabilmesine olanak sağlar. Bunun sonucu da yaşam kalitenizi yükseltir.

İki kulağımız var ve ikisinin de görevleri birbirinden farklı. Sağ kulak sol beyni yönetir analitiktir. Sol kulak sağ beyni yönetir duygusaldır. Kişinin kendi sesini hangi kulaktan dinlediği bu anlamda çok önemlidir.

Hiperaktif ve dikkat dağınıklığı yaşayan çoğu çocuk kendini sol kulaktan dinler. Sol kulak daha duygusal, empatik ve hayalperesttir. Çocuğunuza birkaç defa seslenirsiniz fakat ol sizi duymaz. Ya da siz öyle yorumlarsınız. Fakat çocuğunuz sizi sol kulaktan dinlediği için söylediklerinizi melodi gibi algılar. Onun için fazla bir anlam ifade etmez. Kendi dünyasında yaşar, oynar, sanki dışarıdan müzik çalıyormuş gibi devam eder. Çünkü verdiğiniz komutlar sol kulaktan sağ kulağa ( dil bölümüne ) geçerken kopukluklar olur.Önemsemez ya da sorular sorar. Örneğin: Öğretmen öğrencilere türkçe kitaplarından sayfa 10 u açmalarını söyler. Kendilerini soldan dinleyen çocuklar ” Hangi kitabı? Sayfa kaçtı ?” diye anlamadıklarını tekrar sorar.

Öğrenci iyi duyduğu ve duyduğunu doğru analiz edebildiği sürece derslerini dinlemekten zevk alır, kendine olan güveni yerine gelir dolayısıyla başarısı yükselir.

Okullarda araştırma yapan birçok ses bilimci çocukların mükemmel duyma yeteneklerinin olmasına rağmen dinlemedikleri için dikkat eksikliği, okuma ve konsantrasyon kabiliyetlerinde zayıf olabildiklerini gözlemlemiştir. Burada sorun duyma değil, dinleme yeteneğinin olmamasıdır.

Yetişkinlerde yaşanan panik atağın altında yatan kaygının giderilmesini, depresyonunda olan bir yetişkinin geçmişde yaşadıklarını çözümlemesine yardımcı olan bir yöntemdir.

Anne ve bebek iletişim bebeğin anne karnında başlar. Annenin sesi bebek için duygusal bir besin ve yaşam enerjisinin kaynağıdır. Anne karnından itibaren duyduğumuz tüm sesler, tınılar, melodiler ve frekanslar bedenimizi ve ruhumuzu etkiler. Bebek annenin omurgasına yaslanarak kemik titreşimiyle annesinini dinler. Böylece bebeğin dış dünya ile iletişimi başlar.

Tomatis Yöntemi nedir?

Tomatis yöntemi, sağ ve sol kulağın dengeli çalışmasını ve iyi ses analizi yapabilmesini sağlıyor. Kulakdaki vagus siniri vücudu tek parça olarak gezen bir sinirdir. Tomatis yöntemi kulaktaki vagus siniriyle beyindeki ponsa ( köprü) bağlanıp merkezi sinir sistemini hareket ettirerek çalışan bir sistemdir. Bu vagus sinirini de se ile çalıştırmaktadır.

*Tomatis metodu ilaçsız bir yöntemdir. Beynin öğrenme mekanizmasını ve gücünü harekete geçiren, bireyin kişisel performansını en üst düzeye taşımasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir