Aile ve Ebeveynlik

SİZCE BAŞARI NEDİR? KİMLER BAŞARILIDIR?

başarı

Başarı herkesin hayali. Herkes başarını tanımını  farklı bir şekilde yapıyor. Birisi için başarı mutlu bir ailesinin olmasıyken diğeri için dünya turuna çıkabilmek  yada istediği hayat standardını yakalamak olabilir. Çocuklarımızın kariyerlerini şekillendirirken başarılı olmaları en çok istediğimiz şey. Onların iyi bir eğitim alması için gösterilen tüm çabalar, ayrılan bütçeler hep çocuklarımızın başarılı olması için değil mi?
Peki başarı nedir?

Başarı öncelikli olarak fark yaratabilmektir

İş hayatınızda yada özel hayatınızda başarının anahtarı fark yaratabilmektedir. Etrafınızı bu gözle incelerseniz bunun güzel örneklerini görebilirsiniz. Gişe rekorları kıran bir film, Da Vinci nin eserleri, Facebook Twitter gibi çığır açan siteler, parlak iş fikirleri buna verilebilecek en iyi örneklerdir.

Başarı Finansal Güçtür

Bunun için çok  zengin olmak gerekmez ancak faturalarınızı ödeyebilecek, ailenize bakabilecek, temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek kadar maddi güce sahip olmak önemlidir.  Aksi takdirde her adımınızda her kararınızda parasal sorunlarınız sizin kendinizi geliştirmenizi de engelleyecektir. Başarılı kişiler maddi sıkıntılarını da minumunda yaşayan kişilerdir.

Başarı Sizi Mutlu Eden Şeyleri Yapabilmektir

Her gün sevdiğiniz şeyleri yapabiliyorsanız başarılısınız demektir. Gerek işinizde gerekse özel hayatınızda yaşamınızdan mutlu iseniz zamanla hayatınızı mutluluğunuza göre şekillendirebiliyorsanız gerçekten başarılısınız demektir.Bu parayla veya statüyle kazanılabilecek bir şey değildir.

Başarı Mücadele Edip Zorlukları Aşabilmektir

Başarı hayatta ulaştığınız noktaya göre değil önünüze çıkan  engelleri ne kadar aşabildiğinize bağlıdır. İyi noktalara gelebilirsiniz ancak süreçte önünüze ne kadar engel çıktığı ve bu engellerle nasıl mücadele ettiğiniz de çok önemlidir. Önünüze çıkan engelleri aşamayıp vaz geçerseniz hiç bir zaman başarıya ulaşamazsınız.

Başarı düşünceleriniz doğrultusunda yaşayabilmektir.

Başarı zamanınızı iyi yönetebilmektir.

Başarı huzurlu yaşayabilmektir.

Başarı çevrenizde iyi tanınmaktır, saygı görmektir.

Bu listeyi uzatmak mümkün.

Peki sizce başarı ne demek? Kimler başarılı? Sizler çocuklarınızın hangi alanlarda başarılı olmasını istersiniz?

Görüşlerinizi bizlerle paylaşın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir