Genel

ANNE BABANIN 5 TL’YE YEDİĞİ, ÇOCUĞA 22 TL


yemekhanefoto

Anne babanın 5 TL’ye yediği, çocuğa 22 TL!

Türkiye’de pek çok şirkette günlük 5-7 lira olan kişi başı yemek maliyeti, özel okullarda 22 liraya kadar çıkıyor! YESİDEF Başkanı Hüseyin Bozdağ, okulda yemek fiyatının ’5 yıldızlı otel’ seviyesine çıktığını belirtiyor.
Türkiye’de her gün 22 milyon insan, catering şirketlerinin yemeğini yiyor. Mönüye göre değişmekle birlikte bir kişinin tek bir öğünde ortalama maliyeti 5-7 lira arasında değişiyor.Özel okullarda ise eğitim fiyatları gibi yemek fiyatları da el yakıyor. Yıllık eğitim ücretlerinin neredeyse yedide birine denk gelen yemek ücretleri, kurumlar vergisi ödemeyen özel okullar için ayrı bir kazanç kapısı olmuş durumda. Bazı okullar, kurdukları catering şirketleriyle başka okullara ve şirketlere de hizmet veriyor.Özel okullarda yemek fiyatları, yıllık 3 bin ile 4 bin lira arasında değişiyor. Anaokulu ve ilkokulda fiyatlar daha düşük; liselerde ise rakam artıyor. Bazı özel okullar sadece öğle yemeği verirken bazılarında ara öğünler de var. Ancak bunlar genellikle bir kurabiye ve sütten oluşuyor. ‘Okul Sütü’ projesi kapsamında sütü de artık devletten alan özel okulların bazıları velilere, yemek ücretini ödemeyi şart koşuyor. Yani, öğrencinin yiyeceğini evden getirmesini ya da kantinden almasını bir anlamda yasaklıyor.
Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (YESİDEF) Başkanı Hüseyin Bozdağ, yemek ücretlerinden özel okulların ciddi para kazandığını iddia ediyor. “Babası annesi 5 liraya, çocuğu 22 liraya doyuyor” diye konuşan Bozdağ, sadece öğle yemekleri için 5.5, ara öğünlerle birlikte ise 8 liraya bu okullara yemek verebileceklerini söylüyor.

‘ÇOCUK YÜZDE 40 DAHA AZ YİYOR’
Yetişkinlerle karşılaştırıldığında çocukların yemek maliyetinin yüzde 40 daha az olduğunu ifade eden Bozdağ, şöyle devam ediyor: “Okullarda günlük yemek ücreti 22-25 lira aralığına geldi. Bu parayla 5 yıldızlı oteldeki açık büfe yemekler gibi, 4 ana yemek seçmeli 26 çeşit yemek verilir.

’5.5 liraya öğle yemeği veririz’
Hüseyin Bozdağ, “Biz öğrenciler için 5.5 liraya dört çeşit standart yemek, bir ana, bir yardımcı ve bir de tamamlayıcı yemek ile salata veririz” diye konuşuyor.

’5.5 liralık yemeği okula sokmam’
Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı ve Doğan Koleji kurucularından Cem Gülan, erişkinlerle çocukların yiyeceği yemeğin bir tutulamayacağını söyledi. 5.5 liralık yemeğin ancak fabrikasyon olabileceğini dile getiren Gülan, “Bu yemeği kapımdan içeri sokmam. Çocuklar çok yemek seçiyor. Üniversitelere verilen yemeği verin; yemezler. Yediği yer, tabağı çatalı kaşığı, bunlara dikkat ediyoruz. Bizim okulda markasız ürün kullanmıyoruz; eti Tekirdağ ve Afyon’dan alıyoruz. Orada çalışanlar var, onların kıdem tazminatı var, enerji maliyeti var. Siz 5.5 liraya getirip yemeği bırakacaksınız; peki sonra? 5.5 liralık yemeği kapımdan içeri sokmam” dedi. Kantine gitmemesi gereken ilkokul öğrencileri dışında özel okulların yemek için veliyi zorlamaması gerektiğini dile getiren Gülan, okul yönetimlerinin velilere kendilerini anlattığı ölçüde eleştirilerin azalacağını da sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu YESiDEF

http://www.yesidef.com

ebru erdogan HT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir