Genel LYS

LYS HAZIRLIĞINA HEMEN BAŞLANMALI AMA NASIL?

Üniversite girişteki ilk basamak olan YGS geride kaldı. Öğrencilerin puanlarına etkisi %60 olan LYS için ise önümüzde sadece 12 hafta var. Öğrencilerin genel psikolojisi YGS sonrası hemen toparlanıp LYS’ye çalışmak yerine biraz rahatlamak, dinlenmek ve sonrasında tekrar çalışmaya başlamak. Dinlenme süresi öğrenciden öğrenciye değişmekle birlikte, özellikle YGS’si iyi geçmemiş öğrenciler tekrar çalışmaya başlamak konusunda oldukça zorlanıyor ve bu süreçte ciddi vakit kaybediyorlar. Ancak kalan sürenin azlığıı ve konuların yoğunluğu düşünüldüğünde bu yaklaşımın yanlış olduğu apaçık ortada oluyor. Rehavete kapılmadan, YGS’de yapılan hatalara takılıp kalmadan öncelikli olarak yapılması gereken LYS’deki konu eksiklerinin biran evvel tespit edilmesidir. Konu eksiklerini tespit edebilmek için daha önce girdikleri LYS’lerdeki konu analizleri incelenebilir, daha önce LYS denemesine girmeyen adaylar ise mutlaka bu hafta içinde deneme sınavına girmelidir. Konu eksikleri tespit edildikten sonra ise ders programı yaparak hangi tarihe kadar hangi konuların tamamlanacağı planlanmalıdır. Bu noktada dershane ya da okul rehber öğretmeninden program desteği alınabilir. Kalan sürenin çok kısıtlı ve konu sayısının fazla olması bazı öğrencilerin motivasyonunun düşmesine ve sınavı bir sonraki seneye ertelemeye sebep olabilir. Ancak 2.defa sınava hazırlanmak sürecinin çok stresli olduğu ve sene içinde sistemde bazı değişiklik yapılabildiği unutulmamalıdır. Bu sebepten önümüzdeki yıl tekrar denemeyi düşünen öğrencilerin bile çalışmayı bırakmaması gerekir, bu sene halledebileceği konuları halletmesi önümüzdeki yılın yükünü hafifletecektir.

Gelelim LYS’nin özelliğine, LYS’de ders sayısı azaldığı için aslında öğrenciler daha az dağılarak daha konsantre çalışma şansına sahip oluyorlar. Ancak LYS daha bilgi ağırlıklı olduğu için konuların daha derinlemesine çalışılması önem kazanıyor. Çalışmalarınızı yaparken güvenilir olmak kaydıyla mümkün olduğunca farklı kaynaklardan soru çözmek bakış açınızı geliştirmeniz adına faydalı olacaktır.

Bir diğer önemli konuda kaç net ile nerelere girebildiğinin incelenmesidir. Hedeflerinizi net olarak ortaya koyarsanız o hedefe ulaşmak için kendinizi motive etmeniz daha kolay olacaktır.

LYS hazırlığı ile ilgili konulara ilişkin sorularınızı buradan uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

20130327-111706.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir