LYS YGS

YGS BİTTİ SIRADA LYS VAR

osym logo

1.8 Milyon öğrencinin ter döktüğü YGS bitti, şimdi sırada Haziran ayında yapılacak olan LYS’ler var. Peki herkes LYS’ye girmek zorunda mı? Kimler LYS’ye girmeye hak kazanacak? Tüm sorularınızın cevabı burada.

1. YGS puanı 140’ın altında olanlar LYS’ye girebilir mi?

YGS’de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların LYS’lere girme hakları bulunmuyor.

2. YGS puanı 140’ın altında olanlar YGS puanıyla üniversiteye yerleşebilir mi?

YGS’de 140 puanın altında kalan öğrenciler sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç  bir yükseköğretim programını tercih edemezler. Bu öğrencilerin yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacaktır.

3. Açıköğretim programları için YGS’den kaç puan almak gerekir?

YGS’de 140’ın üzerinde puana sahip olanlar açıköğretim programlarına başvurabilir

4. Meslek yüksekokulu ön lisans programlarına başvurmak için YGS’den kaç puan almak gerekir.

En az 140 puan almak gerekir.

5. YGS’den 180’den az puan alanlar hangi üniversitelere başvurabilir?

Meslek yüksekokulu ön lisans programlarına, açıköğretim programlarına ve yetenek sınavıyla öğrenci alan programlara  başvurabilirsiniz.

6. LYS’ye girmek için en az kaç puan almak gerekir?

YGS puanlarınızdan en az biri 180 ve üzeri ise LYS’ye girme hakkınız olur.

7. YGS’de 180 ve üzeri puan alan öğrenciler hangi üniversiteleri tercih edebilir?

Meslek yüksekokulu ön lisans programları, açıköğretim programları ve YGS ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilirler. Bu adaylar aynı zamanda LYS’ye girme hakkı kazanır.

8. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için YGS’den en az kaç puan almak gerekir?

YGS’den en az 140 ve üzeri puan alanlar bu programlara başvurabilir.

YGS sonuçları “http://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden öğrenilebilecek. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) 22-29 Nisan 2013 tarihleri arasında başvurulacak. Sınav, 15-16 Haziran ve 22-23 Haziran tarihlerinde 5 oturumda gerçekleştirilecek. Adaylar başvuru tarihinde girmek istediği her bir LYS için 25 lira ücret yatıracak.

LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) 15 Haziran’da, LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) ile LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) 16 Haziran’da, LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) 22 Haziran’da, LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) 23 Haziran’da yapılacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir