Genel YGS

YGS TAKTİKLERİ

ygs

Pazar günü büyük gün, gençlere üniversitelerin kapılarının açılacağı YGS, 23 Mart Pazar günü yapılacak. Hem aileler hem de gençler büyük bir heyecan ve stresle o günün gelmesini bekliyorlar. YGS ve LYS büyük bir yarış. Sınava başvuran 1.851.326 adayın içinden kendilerini ön sıralara atmaya çalışacaklar. Peki, bu sınavda kimler başarılı olacak?
Sınavlara iyi hazırlanma ve kendine güveni yüksek şekilde sınava girme, başarının ilk koşulu ancak sınava hazırlık çalışmalarının bittiği bu son günlerde sınav anı stratejilerinin önemini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.
Sınav anında dikkat edilmesi gereken en önemli şey, sınav anında zaman yönetimini iyi yapmak. YGS’de öğrencilere tek kitapçıkta 160 soru sorulup bu sorular için 160 dakika verilmesi öğrencilerin zamanı iyi yönetmesi konusunda sıkıntılar yaratabiliyor. Sınavda yer alan bazı testler zaman zaman beklenen düzeyden daha zor olabiliyor, ya da öğrenciye gelen kitapçıktaki soruların dizilişinde daha zor sorular öğrencinin önüne daha erken çıkabiliyor. Bu durumda öğrenci o bölüme ayrılması gereken zamandan daha fazla zaman ayırıyor ve sınav süresi biterken bakmadığı pek çok soru olduğunu fark ederek daha da fazla panikliyor.
Peki, bu sorun nasıl çözülebilir? Öncelikli olarak sorulara ortalama 1-1,5 dakikadan fazla zaman ayırmamak gerekiyor. Daha uzun bir süre gerektiren sorulara işaret koyarak geçmek ve tüm sorulara baktıktan sonra işaretli sorumlara geri dönmek gerekiyor. Sorular zorluk derecesine göre karışık geldikleri için çok zor soruların arkasından kolay sorular gelebilir. Eğer öğrenciler zamanı iyi yönetemezlerse zor sorularla uğraşmaktan kolay soruları yapma şanslarını kaybederler ve daha düşük bir puana razı olmak durumunda kalırlar.
Sınavda başarının önemli bir anahtarı da sınav psikolojisini iyi yönetmek. Sınav sadece bilgisi fazla olanı ölçmüyor. Sınavda stresini iyi yöneten adaylar daha başarılı oluyor. Bu sebepten muhtemel senaryolara öğrencinin kendisini hazırlaması ve öyle bir durumda ne yapacağını planlaması faydalı olacaktır. Örneğin, üst üste birkaç soru yapamadığınızda neler hissedersiniz? Neler yaparsınız?

Adayların yaptığı bir hata da soruları cevap anahtarına toplu geçirmeye çalışmaktır. Süre kısıtlı ve öğrenci stres altında olduğu için kaydırma ihtimali oldukça yüksektir. Bu sebepten soruları çözdükçe cevap anahtarına işaretlemek daha sağlıklı olacaktır.

Adayların dikkat etmesi gereken önemli bir konuda sınavda etrafında olanlara takılarak konsantrasyonunu kaybetmesidir. Sınavda etraflarında ne olursa olsun öğrencinin dış dünyayla bağlantısını kopararak sadece sorulara odaklanması en doğru seçenek olacaktır. Öğrenci özellikle dışarıdan gelen sesler, daha hızlı soru çözen diğer öğrenciler vb. olumsuz faktörleri dikkate almamalı ve kendi sorularına odaklanmalıdır.

Sınava girecek tüm öğrencilere başarılar diliyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir