Aile ve Ebeveynlik

OTİSTİK ÇOCUKLAR İÇİN EĞLENCELİ 5 AKTİVİTE

otizm4

Evde yapılan faaliyetler her çocuk için eğlencelidir. Ancak otizmli çocukların renk, şekil ve duygusal deneyimlemesi açısından  çok daha eğlenceli olabilir. İşte size özel gereksinimli çocuklarımızın öğretmen veya ebeveynleri ile  yapabilecekleri beş aktivite.

1-ÇİÇEK BUKETİ

otizm1

Parçalanmış kağıtların bu kadar güzel  olabileceğini kimin aklına gelirdi? Bu proje Anneler Günü, Babalar Günü için mükemmel bir hediye olabilir. Çocuğunuzun  kendi çiçek buketini yapması  için gerekli malzemeleri kolaylıkla bulabilirsiniz.Ayrıca bu çiçek buketi  yıllarca  canlı ve güzel kalacak!

Malzemeler:

Sulu boya kağıdı, 11 “x 17”

Kol ve el için ten renkli kağıt

Sapları ve yaprakları için yeşil elişi kağıtlarının çeşitli tonları

 

Çiçekler için parlak renkli elişi kağıtları

Kalem

Makas

Yapıştırıcı

2-PARILTILI SUALTI ALFABESİ

otizm2

Işıltılı suyun meraklı gözleri çekeceğine emin olun. Bu alfabeli şişeyi yapmak eğlenceli ve çocuğunuzun odaklanmasını sağlayan bir aktivite. Bu oyun çocuklarınız yüzen pulların güzelliğinin parlaklığının ve ışıltısının tadını çıkarırken yaratıcı bir şekilde harfleri tanıyabilmesini de sağlar.

Malzemeler:

Boş su veya plastik soda şişesi

Renkli boncuklar

Parıltılı pullar

Işıltılı herhangi küçük objeler

Mısır şurubu

Su

Kağıt

Kalem

Yapılışı:

Bir kağıdın üzerine A dan Z ye alfabeyi yazın.  Harflerin üzerlerini yapıştırıcı ile sabitleyin.Tek tek keserek boş şişenin içine bırakın.

Pulları ışılıtılı malzemeleri şişenin içine atın.

Şişenin yarısını su yarısını mısır şurubu ile doldurun. Mısır şurubu içeriği hareketi yavaşlatır.

Şişenin kapağını sıkıca kapayın ve mümkünse silikonla yapıştırın. Şişeyi çalkalayın.

 

3-BUZ BOYAMA

otizm3

Sıcak yaz günlerinde çocuğunuzun güzel tasarımlar yapabileceği bir aktivite. Kağıt üzerinde boyayının katı halden sıvı hale geçmesini gözlemleyecek. Renkleri tanıyacak.

Malzemeler:

Sıvı zamklı boya

Boş buz kalıpları

Tahta çubuklar

Kâğıt

Tepsi

Çocuğunuzun istediği renklerde boyayı  buzluk içine dökün veya dökmesine yardımcı olun. Doldurma işlemi bitince her boya küpünün içine bir küçük tahta çubuk koyun. Dikkatle dondurucuya buz kalıplarını  yerleştirin ve boya katılaşıncaya kadar bekletin..

Boya küpleri donduğunda  boya zamanı! Çocuğunuzun tepsinin üzerine koyduğunuz kağıdı boyamasına yardımcı olun. Harika deneyimler yaşayacaktır.

4- EŞLEŞTİR -DİĞER YARISINI BUL OYUNU

otizm4

Eşleştirme etkinliği, bulmaca kavramını çocuklara tanıtmak için harika bir yoldur. Düzen ve basitlik içeren bu oyun eğlenceli olduğu kadar  renk ve şekil öğretmek için de ideal bir oyundur.

 

5-KOKU İSTASYONU KURMA OYUNU

otizm5

Bazı küçük kaplar, paket lastikleri , kumaş artıkları ve güzel kokulu maddeler yardımıyla, çocuğunuz hoşuna giden bir koleksiyon oluşturabilirsiniz. Koku beş duyumuzdan biridir. Çocuklar hoş kokularla solunum ve gevşemeyi keşfederek güzel bir deneyim yaşayabilirler.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir