SAĞLIK VE BÜYÜME

BEBEK YÜZME EĞİTİMİ

babyswimmingimages

Bebek anne karnında tanıştığı suyu dünyada yeniden keşfediyor !

Bebek ve küçük çocuk yüzme eğitimi bir ebeveyn-çocuk egzersiz programıdır. 30-32°C derece sıcaklıktaki suda, ebeveynin ayakta durabileceği bir havuzda, çocuğun gelişimine uygun egzersiz hareketleri eşliğinde oyunlu bir atmosferde, grup icinde gerçekleştirilen bir dizi dersler bütünüdür.

Dersi karakterize eden, bebeği  erken stimule eden hareketler ve aynı zamanda pedagojik içerikli eğitimdir. Hedeflenen yaş grubu ise 6 ay ila 5 yaş aralığıdır. Bebek yüzme eğitimi yeni bir moda akımı değildir. Eskiden de insanların bebeklerine su elementi ile güven sağladıkları bugün bilinmektedir. Bebek yüzme eğitimi 1960 lı  yıllarda geliştirilmiştir. Bugün ise özellikle Avrupa’da ve Amerika’da yaygın olarak uygulanmaktadır.

Bu aktivitenin temel amaçlarından biri de günlük hayatımızıdan uzaklaşıp, rahatsız edici dış etkenler olmadan, çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmektir. Su içindeki bir oyun grubu gibi de düşünülebilir. Sudaki bebeğin gelişimi şarkılar, tekerlemeler, ritüeller, güvenli tutuş şekilleri, özgürlüğünü kısıtlamayan hareketler ile oyunlar ve keşifler ile uyarılmaktadır. Ebeveyn ile bebek arasındaki bağ kuvvetlenip geliştirilmektir. Bedensel (fizik ve motorik), zihinsel ve sosyal gelişime pozitif katkı sağlamaktadır. Her zaman “çocuk ne istiyor?” sorusu ön planda olmalıdır! “En fazlasını yapmak” yerine, gelişimine uygun ideali desteklemek ve teşvik etmektir. TALEP yerine TEŞVİK! Bu motivasyonu yüksek tutar!

“Su” birçok faydayı da yanında getiriyor. Karada uygulaması güç veya yaş itibari ile imkansız olan hareketler, suda rahatlıkla yapılabilir! Suda ebeveyn ve çocuk arasında karşılıklı güven ve emniyet hissi gelişir! Aynı zamanda su, solunum kaslarını, kalp ve damar sistemini, iskelet ve bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Bedensel ve duyularla gelen farkındalıklar beynin performansını artırmaktadır. Bebeğin duyularını tetikleyen oyun ve egzersizler, sinyaller şeklinde sinir sistemine aktarılıp beyne iletilir. Bu süreç ne kadar sık yaşanırsa, beyne giden uyarılar ne kadar çok algılanırsa, beyne giden sinirler de o denli güçlenir. Konsantrasyon ve koordinasyon becerileri de aynı ölçüde gelişir. Ebeveynler ise bu sayede sosyal ilişkiler kurup fikir alışverişinde bulunarak bebeklerinin gelişimine katkıda bulunma fırsatı elde etmektedirler. Su içindeki aktivitede ebeveyn – bebek arasında gelişen yoğun ten teması ise her iki tarafı çok mutlu etmektedir…

Yaşa uygun olarak seçilecek bir program ile bu dersler tam bir aile eğlencesine dönüşebilir. Gerekli güvenlik koşulları ve kurallara uygunluk sağlandığında, bebeğiniz ve çocuğunuz kendini suda küçük bir balık gibi hissedecektir.

Manolya Saçlı

Yoga Eğitmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir