AKTİVİTELER

CANAVAR ÇİZMECE OYUNU

20130130-184633.jpg

Canavarlar korkutucu olabilir ama onları çizmek bir o kadar da eğlencelidir. Çocuğunuz bu oyunu oynayarak sayı saymayı ve kendi canavarını yaratmayı öğrenecektir. Oyunun sonunda iki başlı, dört gözlü canavarlar ortaya çıkacak ve onları istediği renkte boyayacağı için çocuğunuzun yaratıcılığı da gelişecektir. Bu oyunun evdeki malzemelerle oluşturulabilmesi oyunun bir diğer güzelliğidir.

Malzemeler
2 tane zar
Boyalar
Kağıt

Vücut Parçaları Zarının Anahtarı
1. Kafa
2. Gözler
3. Ağız
4. Burun
5. Kollar/eller
6. Bacaklar/ayaklar

Nasıl Oynanır?

1. Önce kol, bacak, kafa vb. kısımları olmayan bir gövde çizilir.
2. Birinci oyuncu tarafından zar atılır. Oyuncu zarın üstündeki noktaları sayar ve söylenen rakamın yukarıdaki anahtardaki karşılığına bakarak hangi parçayı çizeceğine karar verir. (Örneğin 3 geldiyse ağız çizilecek demektir.)
3. Zar aynı oyuncu tarafından ikinci defa atılır. Zarın üstündeki rakam okunur. İkinci zar o vücut parçasından kaç tane çizileceğini gösterir. (Birinci zar 3 ikinci zar 2 ise; ağızdan 2 tane çizilecek demektir)
4. Oyun sırası 2.oyuncuya geçer. O da zar atar ve kendi canavarı için gerekli boyamayı birinci oyuncunun yaptığı gibi yapar. Buradaki eğlenceli bölüm ise bu canavarın birden fazla kafası, ayağı, kolu olmasıdır. Burada yaratıcılık kullanılarak oyun daha keyifli hale getirilir.
5. Canavarında 6 vücut parçasını da çizerek canavarını tamamlayan taraf oyunu kazanır. Yapılan bu canavarları evde değişik alanlara asabilirsiniz.

Bu etkinlik anaokulu çağındaki çocuklar için evde yapılabilecek uygun bir etkinliktir. Zarın üstündeki noktaları sayma kısmı onları zorlayabilir. Anahtara bakarak her rakamın başka bir şeyi temsil edebileceğini, rakamlarla vücudun parçalarını eşleştirmeyi öğreneceklerdir. Yapılan boyama sayesinde el kaslarının gelişmesi sağlanacak, çizimleri ile yaratıcılıkları gelişecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir