Aile ve Ebeveynlik

ANNE BABALARIN EN SIK YAPTIĞI 5 HATA


Anne Babalar İçin Önemli 5 İpucu
Çocuk yetiştirmek hiç kolay bir iş değil. Anne baba olarak çocuğunuzun üstüne çok düşmek istemeyebilirsiniz. Aynı şekilde tamamen ilgisiz olmanız da sıkıntı yaratır. İyi bir anne baba bu ikisi arasındaki dengeyi iyi şekilde kurabilmelidir. Aşağıda verilen 5 ipucu size bu konularda çok yardımcı olacaktır.

“Hayır” kelimesini çok fazla kullanmayın

Çocuğunuza “hayır” demek bazen olmazsa olmazdır. Örneğin yanan bir ocağa elini uzattığında. Ancak her hareketini “hayır” diyerek kısıtlarsanız bu çocuğunuzun merak duygusunu bastıracaktır. Bu sebepten onun bazı şeyleri yapmasına izin vermeli gerçekten gerekli olduğu durumlarda (kendine zarar vereceği durumlarda) ”hayır” kelimesini kullanmalısınız.

Çok fazla üzerine düşmeyin

Çocuklar düşebilir, çarpışabilir, yaralanabilir. Ancak böylesi durumlarda sizin paniklemeniz, düştüğünde, tökezlediğinde, takıldığında hemen yardım etmeniz çocuğunuzun zorluklar karşısında savaşma yeteneğini geriletir. Ona sarılma ve şımartma hakkınızı gerçekten ihtiyacı olduğunda kullanın.

Hız, sigara ve küfürden uzak durun
Çocuğunuza zarar vereceği kesin olan pek çok anne baba alışkanlığı olabilir ama bu üçü en kötülerindendir. Arabada çocuğunuz varken düşüncesizce hızlı araba kullanmak bunların birincidir. Çocuğunuzun yanında sigara içmek çocuğunuzun sağlığına ciddi olumsuz etkiler yaratacaktır, özellikle ciğerleri çok genç olduğu için daha fazla etkilenecektir, sadece çocukluğunda değil ileri yaşlarında da bundan etkilenecektir. Çocuklar belirli kelimeleri çok çabuk kapabilir. Küfür ve argo kelimeler de buna dahil. Onun yanında böyle kelimelerin kullanılması onunda bu kelimeleri öğrenmesine ve kullanmasına neden olacaktır.
Planlama yapmayın
Tüm araştırmalar gösteriyor ki çocukların artık her anı programlı ve stresleri de yüksek. Çocukları okul sonrası yada hafta sonu kurstan kursa taşımanın sonucu bu. Belirli programlara katılması uygun olabilir ama çocuğun tüm gününü kurslarla doldurmak çok sağlıklı değil. Çocukların oyuna ve aylaklığa da ihtiyaçları vardır. Boş zamanda hayal kurarlar, düşünürler, planlı bir etkinliğe katıldıklarından daha fazla gelişirler.

Televizyon, bilgisayar ve cep telefonunu kapatın
Çocuklar artık daha fazla vaktini monitörlerin önünde geçiriyor. Elektronik aletleri kapatıp, çocuğunuzla kaliteleri zaman geçirin. Dışları çıkıp bisiklete binin, kovalamaca oynayın, parmak boyama yapın. Ekrandan uzaklaştırarak etrafındaki dünyadan zevk almasını ona öğretin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir