AKTİVİTELER

“ÇANTANIN İÇİNDE NE VAR?” TAHMİN OYUNU

Anaokulunda çocuklarınızdan nesneleri sınıflandırması yada sıralaması sıklıkla istenecektir.  Karşılaştırma yapmak çocukların kritik düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesi için ilk adımları olacaktır. Siz de evde çocuğunuzla bu aktiviteyi yaparak çocuğunuzun analiz etme becerilerinin gelişmesine yardım edebilirsiniz. Bunun için şunlara ihtiyacınız var;

  • Küçük ev eşyaları – Anahtarlık, mumluk, kepçe vb.
  • Bez poşet veya yastık kılıfı
  1. Belirlediğiniz eşyayı gizlice çantaya koyunuz ve çocuğunuzun tahmin edebilmesi için ona bazı ip uçları veriniz. Önce bir ipucu vererek çocuğunuzun tahmin etmesini isteyiniz, eğer bilemezse yeni bir ip ucu veriniz. İp uçları arasında düşünmesi için yeterince süre bekleyiniz.
  2. Örneğin nesne olarak kepçe seçtiğinizi düşünelim. “Metalden yapılmıştır”, “mutfakta bulunur”, “çorba koyarken kullanılır” gibi ipuçları verebilirsiniz. Her ip ucu arasında düşünmesi için yeterince süre verin.
  3. Çocuğunuz nesnenin ne olduğunu doğru tahmin ederse, çantayı ona verin ve içindekinin ne olduğuna kendisinin bakmasına izin verin. Bu onu daha çok mutlu edecektir.
  4. Başlangıçta çantanın içindekini tahmin etmekte zorlanabilir. Bu sebepten önce onun sıkça gördüğü, aşina olduğu nesneleri seçebilirsiniz, sonra daha zor nesnelere geçebilirsiniz.

Bu aktiviteyi evde yapabileceğiniz gibi ev dışında da yapabilirsiniz. Bu eğlenceli bir oyun gibi görünse de çocuğunuzun analitik düşünme becerisine katkıda bulunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir