LYS OKUL HAYATI SBS

DERSHANELERİN KAPATILMASI

DERSHANELERİN KAPATILMASI

Dershanelerin kapatılması son günlerde çok gündemde olan bir konu. Velileri, öğrencileri, öğretmenleri ve dershane sahiplerini yakından ilgilendiren dershanelerin kapatılması meselesinin olumlu ve olumsuz yönleri son günlerde değişik platformlarda tartışılıyor.

Merkezi sınavların devam edip etmemesi de bu konuyla ilintili olarak görüşülüyor. SBS, LYS, YGS gibi merkezi sınavlar kaldırılırsa çok talep gören okulların öğrencilerini nasıl seçecekleri merak konusu. Sınavların kaldırılması uzun yıllardır konuşulan ama gerçekleşmesi şu ana kadar mümkün olmayan bir konu. Özellikle SBS’nin kaldırılmasıyla belli Anadolu liseleri dışında tüm Anadolu liselerine adrese dayalı sisteme göre yerleştirme yapılacağı da öngörülerden birisi. Bu sayede SBS dershanelerine duyulan ihtiyacın azalacağı da düşünülüyor.

Sınavlara hazırlığın olmazsa olmazı gibi görünen dershaneler gerçekten kapatılabilecek mi? Kapatılması ne gibi olumlu ve olumsuz sonuçları beraberinde getirecek? Böyle sayısız soru gündeme geliyor.

Kapatılması durumunda dershaneye gidebilen ve gidemeyen öğrencilerin arasında sınavlara hazırlık açısından adaletsiz olan durum ortadan kalkabilecek gibi görünse de, bu durumda da maddi açıdan kuvvetli veliler bu çalışmayı özel derslerle devam ettirmeye çalışacak. Adaletsiz durum kısmen de olsa devam edecektir. Ayrıca özel ders aldırmak zorunda hisseden velilere maddi olarak da daha büyük bir yük gelecektir. Öte yandan özel ders kayıt altına alınmayan, dolayısıyla vergi ödenmeyen bir kazanç kaynağı. Bu pek çok sıkıntıyı beraberinde getirecektir.

Dershaneler kaldırılırken mevcut sistemde hayatına eğitim danışmanlık firması adı altında devam eden butik dershaneler ya da özel ders bürolarının akıbeti de ayrı bir konu. Dershaneler kaldırılıp bu kaçak çalışmalar devam ederse sadece dershaneler MEB’in kontrolünden çıkmış olur, kontrolsüzlük her türlü suiistimali de beraberinde getirebilir.

Dershanelerin kapanmasının olumsuz etkilerinden bir tanesi de dershanelerin istihdam ettiği personelin işsiz kalması. 4 bine yakın dershane 50 bini öğretmen olmak üzere100 bine yakın personel istihdam ediyor. Bu durumda aileleriyle birlikte 300-400 bin kişi bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

Dershanelerin kapatılmasının en olumlu yanı okulların sınava hazırlık sürecinde daha aktif rol oynamaları sağlayacak olması. Gerek devlet okulları gerek özel okullar arasında ciddi bir rekabet var. Sınav başarıları öğrencilerin okul seçiminde çok önemli bir faktör oluyor. Bu anlamda okullar tercih edilmek için sınava hazırlık çalışmalarına ağırlık verebilir ve öğrencilerin okul dışında ek bir çalışmaya ihtiyacı olmayabilir. Bu anlamda özellikle özel okullar bu duruma hazır, sınavlara hazırlık konusunda çok iddialı okulların leyhine bir durum gerçekleşebilir. Veliler bu okulları daha çok seçebilir. Devlet okulu yerine şartlarını zorlayarak özel okula gönderebilir. Bu noktada devlet teşviklerinin de yapılması gündemde. Daha çok öğrencinin özel okula gitmesi sağlanarak devletin üzerinde öğrenci yükü azalabileceği ve böylece kalan öğrencilere devletin de daha kaliteli eğitim vermesi sağlanabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir