OKUL HAYATI

16 SORUDA 2012 SBS TERCİH VE YERLEŞTİRME

2012–2013 öğretim yılı için Ortaöğretime Yerleştirme Puanına (OYP) göre öğrenci yerleştirilecek
olup sonuçlar aynı öğretim yılı için geçerli olacaktır.

Kısaltmalar

SBS                              Seviye Belirleme Sınavı

PYBS                          Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı

YBP                            Yıl Sonu Başarı Puanı

SP                                Sınıf Puanı

OYP                            Ortaöğretime Yerleştirme Puanı

1- Tercih  ücreti kaç para ve nereye ödenecek?

Tercih işlemlerine talepte bulunacak öğrenci/velisi, okul-aile birliğine makbuz karşılığında 5 (beş)
TL yatıracaktır.

2-Tercih işlemleri nerede yapılacak?

Tercih işlemi öğrenci tarafından bireysel olarak yapılabileceği gibi, mezun olduğu ya da herhangi
bir ilköğretim okulu müdürlüğünden de yapılabilecektir.

3- Kimler tercih yapabilecek?

OYP’si 196 ve üstü olup tercihte bulunan tüm öğrenciler yerleştirmeye katılabilecektir.

4-Tercihler hangi tarihler arasında yapılacak?

Yerleştirme işlemleri için tercihler 01-08 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılacaktır.

5-En çok kaç tercih yapılabilecek?

Yerleştirme işlemleri için öğrenciler en fazla 10 (on) tercih yapabileceklerdir.

6-Tercihlerini elektronik ortamda yapmak isteyenler hangi adresleri kullanabilecek?

Elektronik ortamda tercih yapacak veliler, tercihleri http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapacaklardır.

7-Tercihlerini elektronik ortamda yapmak istemeyenler hangi formu kullanacak?

Elektronik ortamda tercih yapamayan veliler, tercih ve yerleştirme e-kılavuzunda yer alan “Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”nu doldurup imzalayarak okul müdürlüğüne teslim edeceklerdir. Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacaktır.

8-Tercih düzeltmeleri en son hangi noktada yapılabilecek?

Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacaktır.

9-Tercih ve yerleştirme bilgilendirmeleri güncel olarak nereden takip edilebilecek?

Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://eokul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacaktır.

10-Okulların kayıt- kabul ve nakil işlemleri bilgilerine nereden ulaşılabilir?

Okulların kayıt-kabul ve nakil işlemleriyle ilgili bilgiler “2012 Ortaöğretime Geçiş Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu”nun II. bölümünde açıklanmaktadır. Tercih işlemleri için bu bölümün dikkatlice incelenmesi gerekmektedir.

11-Tercih listesinde neye dikkat edilmeli?

Tercih başvurusu sadece 1 (bir) kez yapılacağından ve başvuru işleminden sonra değiştirilemeyeceğinden, öncelik sırasına ve http://oges.meb.gov.tr ve https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan bir önceki yıl okul taban puanlarına dikkat edilerek yapılmalıdır.

12-Yedek yerleştirme neye göre yapılabilir?

Yerleştirme işlemi yapılarak öğrencilerin asil ya da mülakat hakkı kazandıkları tercihleri belirlendikten sonra, herhangi bir tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştikleri tercihten daha üstteki tercihleri ile herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrencilerin tüm tercihleri dikkate alınarak yedek yerleştirme yapılır. Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler en fazla 3 tercihine yedek olabilir. Yedek yerleştirme yapılacak okulların kontenjan sayıları, asil kontenjan sayısının 3 katı alınarak belirlenecektir.

13-Yerleştirme işlemi tamamlandığında hangi durumlar ortaya çıkabilir?

Yerleştirme işlemi tamamlandığında bazı öğrenciler hem asil hem yedek olarak, bazı öğrenciler sadece asil olarak ve bazı öğrenciler ise sadece yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilirler. Bazı öğrenciler ise hiçbir tercihinde asil ya da yedek olamayabilir.

14-Sınav sonuç belgesinde hangi bilgiler bulunur, yerleştirme takvimi nasıl takip edilmelidir?

Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin “Sınav Sonuç Belgesi”nde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asil olarak yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacaktır. Ayrıca veliler https://e­okul.meb.gov.tr adresindeki “Veli Bilgilendirme Sistemi”nden sürekli olarak bilgilendirilecektir. Bu nedenle velilerin belirtilen İnternet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekmektedir.

15-Yerleştirme sonuçları hangi tarihte ilan edilecek?

OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 24 Ağustos 2012 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde ilân edilecektir. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir.

16-Asil kayıt dönemi hangi tarihler arasındadır?

Yerleştirme sonuçları açıklanınca tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrenci, 27–31 Ağustos 2012 tarihleri arasında saat 17.00′ye kadar asil olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir.

Asil listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 27–31 Ağustos 2012 tarihleri arasında saat 17.00′ye kadar kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybederler.

 

Kaynak :2012 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi Tercih ve Yerleştirme e­Kılavuzu

 

 

0 thoughts on “16 SORUDA 2012 SBS TERCİH VE YERLEŞTİRME”

  1. Sn. Yetkili
    2012 SBS tercih-yerleştrme kılavuzunda ve sizin de yukarıdaki yazınızda yer alan bir detaya dikkat çekmek istiyorum. Kılavuzdaki bu detay cümle “Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler en fazla 3 tercihine yedek olabilir” cümlesidir. 10 tercih yapan ve diyelim 7. tercihine asil olarak girmiş bir öğrenci, listede daha üstte olan hangi 3 tercihine yedek olacak? Sonuçta üstte olan 6 okula da yedek hakkı varken ve bu şansı da yüksekken neye göre bu sayı ve okullar belirlenecek? Asil kazandığı okulun hemen üstünden mi başlayacak bu 3 okul, ya da yedek sırası en az olan okullar mı yedek olarak belirlenecek? Bu sorunın yanıtını kılavuzda ve MEB sitelerinde bulamadım. Konunun önemi gayet aşikar. Bilgilendirmeniz ümidiyle, işlerinizde başarılar dilerim.

    1. Bu konuda henüz bir net bir açıklama yapılmamasıyla birlikte şöyle olduğunu tahmin etmekteyiz. Her okulun kontenjanının 3 katı kadar yedek belirlenmektedir. örneğin A anadolu lisesinin kontenjanı 100 olsun. 300 tane yedek belirlenecek. Bu okulu tercih eden tüm öğrenciler sıralanacak ve ilk 300 öğrenci o okul için yedek olacaktır. Buna göre de öğrencinin hangi okullarda yedek olacağı belirlenecektir.

      1. Belirttiğiniz şekilde olursa, bir öğrencinin asil kazandığı okulun üstünde yer alan tüm tercihlerine (örneğin 7. sıradaki tercihine asil giren bir öğrencinin üstteki 6 tercihine) yedek olma şansı var demektir. Ancak kılavuzdaki cümleden “en fazla 3 okula yedek olabilecektir” ibaresiyle 6 yerine sadece 3 okula yedek olabilir anlaşılmaktadır. Görülen o ki bu cümle muğlak ve belirsizlikler taşımakta, çünkü herkes bu cümleyi başka başka yorumluyor ve ne yazık ki bu konuda netlik sağlanmadan tercihler yapılmış olacak. Oysa kılavuzlar, içinde yer alan her konunun herkes tarafından net olarak anlaşılması şeklinde yapılmalıdır. Tahminlere dayalı, muğlak şekilde bırakılan cümleleri olan kılavuz sayesinde belki de bir çok bireyin hayatının şekli değişecek. Bundan dolayı, özellikle bu konunun MEB yetkilileri tarafından ivedilikle tam ve net şekilde açıklanması gereklidir. Sizin de bu konuyu araştırıp, elde ettiğiniz doğru ve net bilgileri özel bir konu başlığı şekilnde sitenizde yayınlamanız özellikle siteyi takip eden bir çok anne-babaya ve öğrenciye fayda sağlayacaktır düşüncesindeyim. Çalışmalarınızda kolaylıklar dileklerimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir