OKUL HAYATI

ÇOCUĞUNUZUN ÖDEVLERİNE DOĞRU ŞEKİLDE YARDIM ETMENİN YOLLARI

Ödev konusu evde ciddi tartışmalar yol açan sıkıntılı bir konu olmakla birlikte çocuklarımızın hayatının da bir gerçeği. Missouri Üniversitesi Eğitim Profesörü Cathy Vatterott’a göre ödevleri şu amaçlar için yaparız. Pratik yapmak, ön öğrenme için, sonraki gün neler öğrenileceğine hazırlık yapmak için, sınıfta öğrendiği şeylerle bağlantı kurabilmek ve sınıfta yapılanları anlayıp anlamadıklarını kontrol etmek için. Çocuklar genellikle ödevler karşısında yılgındırlar ve ödevlerine karşı yeterli ilgiyi göstermezler. Burada çocuğunuza ödev koçu olarak yol göstereceğiniz bazı püf noktaları bulacaksınız.
İlköğretim (1-5.Sınıf) Çağındaki Çocuklar İçin
Çocukların ödevlerini kendilerinin yapmasına izin vermeliyiz. Vatterott’a göre ödev öğrencilerin işidir. Veliler onlara bu işi yapmaları için izin vermelidir.
Bir rutinin oluşmasına yardım edin: Okuldan sonra biraz dinlenmeli mi? Direk ödevlerin içine mi dalmalı? Çocuk için en uygun olanına beraberce karar verin ve bu uygulamaya sadık kalın. Tutarlılık çocuğunuzla çatışmanızı engelleyecek ve bir aktiviteden diğerine geçerken karşılaşacağınız zorlukları azaltacaktır.  
Doğru bir ortam yaratın: İyi aydınlatılmış, sessiz bir ortam bazıları için idealken diğerleri biraz gürültülü bir ortamda daha iyi çalışabilir. Çocuğunuz ödevini yapıyorsa nerede ve ne şekilde yaptığına ilişkin esnek olabilirsiniz. Başlamasını sağlayın ve geri çekilin. Anne babalar çocuklarının ödevleri nasıl yapacağını anlamalarına yardım edebilir ama tek başlarına tamamlamalarına izin vermelidir.

Ödevi kontol edin: Ödevdeki hataları göstermek ve kontrol etmek konusunda serbestsiniz ancak hatayı düzeltecek olanın yine çocuğunuz olduğunu unutmayın.
Öğretmen Rolü Oynamayın: Ödevler yeni bir şeyi öğrenmek için değildir. Anne babalar çocuğun okulda anlamadığı bir kavramı çocuğa öğretmeye çalışmamalı. Sınıfta bu kavramların nasıl öğretildiğini bilmediği için yanlış yönlendirmeler yapabilir, ayrıca çocuğun konuyu ne kadar anladığına ilişkin öğretmenin yapacağı değerlendirme konusundaki geri bildirimi engelleyebilir.
Sorumlu Hissetmeyin: Vatterott ailelerin genellikle çocukları öğrenemediği yada ödevini yapamadığı zaman kendilerini suçladıklarını ve kötü bir anne-baba gibi görüneceklerini düşündüklerini söylüyor ve ekliyor anne babalar olarak şunu anlamalıyız ki bu durumun bizimle alakası yoktur. Çocuğumuzun ödevi anlayıp anlamamasıyla alakası vardır.
İlköğretim (6-7-8.Sınıf) Çağındaki Çocuklar İçin
Cevapları bulabileceği kaynaklar sunun: Çocuğunuzun bir sorusu olduğunda cevabı siz vermeyin, ansiklopediler, kitaplar ve güvenilir internet kaynaklarından kendisinin bulmasına yardım edin.
Organize olmaları için ona yol gösterin: Ödevlerini düzenli bir şekilde not etmesi için bir defter ve ödevlerini dosyalaması için ona bir dosya alın. Uzun dönemli ve büyük ödevleriyle başa çıkabilmesi için ödevi küçük parçalara bölmesi konusunda yardım edin.
Kötü notlar alacak olsa da geride durun: Ödevlerini bitirip bitirmediğini kontrol etmeniz sizin takip ettiğinizi bilmesine yol açacak ve onların daha az sorumluluk sahibi olmasını sağlayacaktır.  Kötü notlara yol açacak olsa da olayın içinde dahil olmayın. 1-2 kötü not alması çocuğun akademik kariyerine zarar vermez. Ayrıca kötü not almamak için ödevlerini yapması gerektiğini de fark eder. Okul başarısının da kendi sorumluluğu olduğunu anlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir