Aile ve Ebeveynlik Ergenlik

BAŞARILI ERGENLER İÇİN ETKİLİ 7 ALIŞKANLIK

Ergenler için hayat bir oyun bahçesi değil içerisinde çeşitli zorlukları barındıran vahşi bir orman. Ergen ebeveyni olmak da aynı derecede zor ve sıkıntılı bir görev.
Sean Covey Etkili Ergenler İçin 7 Alışkanlık kitabında ebeveynlere ve ergenlere her gün karşılaştıkları problemler karşısında yol göstermeyi amaçlamış. Ergenlerin hayatı akran baskısı, başarısızlık korkusu gibi zorluklarla dolu ve onlar tüm bunlarla mücadele etmek zorundalar. Ayrıca tüm bu zorlu süreçte hayatlarını etkileyecek yüzlerce kararı da doğru şekilde almaya çalışıyorlar. Anne- baba olarak başarılı bir hayatları olması ve hedeflerine ulaşabilmeleri için onlara yardım etmeliyiz. Ergenlere nasıl olmaları gerektiğini söylemek kolay ama ergenler sizin ne yaptığınıza ne söylediğinizden daha çok dikkat ederler. Bu yüzden öğüt vermek yerine uygulayarak örnek olmak gerekiyor. Sean Covey’in babası Stephen Covey, 15 Milyonun üzerinde satış yapan Başarılı İnsanların 7 alışkanlığı kitabının yazarı. Oğlunun babasını örnek alarak yazdığı kitap 2 milyon sattı. Ergenlere bu zorlu süreçte yardım edebileceğimiz etkili 7 alışkanlık şunlar;
1.      Proaktif Olun: Ergene hayatının kontrolünü almasında ve sorumluluklarını bilmesinde yardımcı olun. Proaktif insanlar hayatlarındaki mutsuzluktan da mutluluktan da kendilerini sorumlu tutarlar.  Bulundukları durum için başkalarını suçlamazlar.
2.      Başlarken Sonunu Düşünün: Ergenler hayatlarının sonunda ne istediklerini bilmezlerse, değerleri, amaçları, varlık sebepleri olmazsa, aylak aylak gezinirler, vakitlerini boşa harcarlar ve başkalarının fikirlerine göre hareket ederler. Her ergenin karar verme süreçlerini yönetecek ve rehberlik edecek yol haritası olarak kullanacağı bir misyonu olmalı.
3.      Önemli Şeylere Öncelik Verin: Bu alışkanlık ergenlerin önceliklendirme yapabilmesini ve zamanını iyi yönetebilmelerini bu sayede hayatlarındaki en önemli şeylere odaklanıp onları gerçekleştirebilmelerini sağlar. Ayrıca korkularını yenmelerini ve zor zamanlarda güçlü olmalarını sağlar. Böylece onlar için ne önemliyse hayatlarını ona göre yaşarlar.
4.      Kazan – Kazan Mantığıyla Yaşayın: Her ilişkide kazan kazan atmosferi yaratılabileceğini öğrenmeli. Her hangi bir tartışmada ya da durumda her iki tarafın da karşılıklı fayda sağlayacağı bir çözüm bulunabileceğini düşünür. Diğerlerinin başarısını bir tehdit olarak görmeden kutlamayı bilir.
5.      Önce Anlayın Sonra Anlaşılın: Genelde insanlar iyi dinleyici olmadıkları için en büyük hayal kırıklıklarını anlaşılamadıklarını hissettiklerinde yaşarlar. Bu alışkanlıkla ergenler en önemli iletişim becerisi olan aktif dinlemeyi  kazanırlar.
6.      Sinerji Yaratın: Kişilerin ayrı ayrı yarattıkları etkinin toplamı, beraberce yaptıklarında yarattıkları etkiden küçük oluyor. Beraberce daha iyi sonuçlar çıkarma alışkanlığı edinen ergen, senin yolun benim yolum değil, ortak daha iyi bir yol olduğunu bilir. Sinerji aynı zamanda farlılıkların değerlendirmesi ve diğerlerini takdir etmesi için de önemlidir.
7.      Testereyi Keskinleştir: Ergen kendini devamlı geliştirmeli ki  hayatla daha iyi mücadele etsin. Bu düzenli bir şekilde hayatın 4 boyutu olan vücut, beyin, kalp ve ruh’u yenileme ve güçlendirmeyle olur.

0 thoughts on “BAŞARILI ERGENLER İÇİN ETKİLİ 7 ALIŞKANLIK”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir